Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

To Izrael stoi za obaleniem prezydenta Egiptu?

0
Podziel się:

Tak uważa premier Turcji Recep Tayyip Erdogan, a przywódca koalicyjnej partii w izraelskim gabinecie Awigdor Lieberman, ostro mu odpowiada: to retoryka Goebbelsa.

To Izrael stoi za obaleniem prezydenta Egiptu?
(pldrtbrennan/CC/Flickr)
bETuNWfF

Przywódca koalicyjnej partii w izraelskim gabinecie Awigdor Lieberman uważa, że oskarżenia, jakie pod adresem Izraela skierował turecki premier, czynią z niego spadkobiercę szefa nazistowskiej propagandy Josepha Goebbelsa.

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że to Izrael stał za obaleniem prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego i że władze w Ankarze mają na to dowody.

Agencja AP odnotowuje, że dowody, na które powoływał się Erdogan, to spotkanie w 2011 roku we Francji izraelskiego ministra sprawiedliwości z niewymienionym z nazwiska żydowskim intelektualistą francuskim. Miał on powiedzieć, że Bractwo Muzułmańskie, z którego wywodzi się Mursi, nie dojdzie do władzy, nawet jeśli wygra wybory.

bETuNWfH

Lieberman - szef partii wchodzącej w skład koalicji rządzącej w Izraelu i zarazem były minister spraw zagranicznych tego kraju - powiedział, że _ ktokolwiek słyszał ohydne i podburzające słowa Erdogana, rozumie, że to sukcesor Goebbelsa _.

Erdogan, który stoi na czele umiarkowanie islamistycznej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), zdecydowanie popierał Mursiego jako demokratycznie wybranego islamskiego przywódcę. Zdecydowanie krytykuje jego obalenie.

Stosunki między Izraelem a Turcją bardzo się pogorszyły po ataku sił izraelskich na morski konwój z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy w 2010 roku. Zginęło wtedy dziewięciu tureckich uczestników konwoju. Napięcie utrzymuje się, mimo iż oba kraje uzgodniły na początku tego roku, że wznowią stosunki.

Czytaj więcej w Money.pl
Turcja ostrzega przed "efektem domina" - _ Dla Turcji Mohammed Mursi nadal jest prezydentem Egiptu _- powiedział turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu.
Gorzej w stosunkach Turcja - Egipt Turecki ambasador w Kairze był niedawno wzywany do egipskiego MSZ w związku ze skrytykowaniem przez Ankarę odsunięcia od władzy prezydenta Mohammeda Mursiego.
bETuNWgi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)