Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

To Polacy stworzyli Hollywood. Oto dowody

0
Podziel się:

Wszyscy składają hołd Chopinowi i Marii Curie-Skłodowskiej, podczas gdy mamy ludzi z Polski, którzy wymyślili cały przemysł rządzący dzisiaj światem - mówi Andrzej Krakowski, reżyser.

To Polacy stworzyli Hollywood. Oto dowody
(Christian Haugen/CC/Flickr)

- _ Wszyscy składają hołd Chopinowi i Marii Curie-Skłodowskiej, podczas gdy mamy ludzi z Polski, którzy wymyślili cały przemysł rządzący dzisiaj światem _ - mówi Andrzej Krakowski, reżyser.

W Nowym Jorku odbyły się próby czytane sztuki Mayer & Company. Powstała ona w oparciu o książkę Krakowskiego Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood, a jej współautorem jest Michał Komar.

Próby czytane z udziałem nowojorskich aktorów Krakowski, który jest także reżyserem, zainicjował w The Directors Company Theater. Akcja sztuki rozgrywa się od 31 października do 1 listopada 1957 roku w hollywoodzkim studio.

Montażysta wytwórni 20th Century Fox (Arturo Castro) przygotowuje najnowsze wydanie kroniki filmowej. W montażowni znajdują się także producentka (Marie Guinier) oraz hollywoodzcy giganci Samuel Goldwyn (David Little), Jack Warner (David Deblinger).

Chociaż w wydaniu kroniki filmowej, którą przygotowują jest mowa także o papieżu Piusie XII i wizycie królowej brytyjskiej Elżbiety II, uwaga koncentruje się głównie na innym współtwórcy hollywoodzkiej machiny Louisie Mayerze, który zmarł dwa dni wcześniej.

Sztuka wypełniona jest humorem i anegdotami o ówczesnym świecie filmowym. Mówi także o imigrantach, zwłaszcza żydowskich. Znamienne, że większość z tych, którzy tworzyli Hollywood przybyła z terenów objętej zaborami Polski. Ameryka stała się dla nich ziemią obiecaną, a swój sukces zawdzięczają sprytowi i inteligencji. Autorzy _ Mayer & Company _ nie portretują ich jednak jako aniołów. Z ironią wskazują na ich wady.

Mayer opisany jest w tak czarnych barwach, że montażysta nie może się pogodzić ze zgryźliwymi komentarzami w kronice, która miała być przecież hołdem dla zmarłego. Trudno mu jednak wydobyć od Goldwyna i Warnera coś pozytywnego.

Widownia spontanicznie reagowała na opisywane wydarzenia, co chwilę wybuchając śmiechem. W trakcie dyskusji po zakończeniu czytania Krakowski powiedział, że sztuka oparta jest na autentycznych wydarzeniach z wyjątkiem końcowej piosenki _ Over the Rainbow _ (Ponad tęczą), którą śpiewają Goldwyn i Warner. Jak jednak przyznał trudno było zarejestrować wszystkie fakty z życia hollywoodzkich gigantów ponieważ je często konfabulowali.

Reżyser wyjaśnił, że bardzo zaawansowane były już plany zaangażowania do sztuki takich aktorów jak m.in. Angelika Huston, Richard Dreyfuss czy John Malkovich. Nie powiodły się jednak z braku funduszy. Wyraził zarazem żal, że także z powodów finansowych nie udało się zrealizować projektu nakręcenia filmu w TVP o pochodzących z Polski założycielach Hollywood.

_ - Wszyscy składają hołd Chopinowi i Marii Curie-Skłodowskiej, którzy byli gigantami w swoich dziedzinach, ale ich nie wymyślili, podczas gdy mamy ludzi z Polski, którzy wymyślili cały przemysł rządzący dzisiaj światem i nikt o tym nie mówi. Intrygowało mnie dlaczego są w Polsce zapomniani i chciałem to uwiecznić _ - tłumaczył Krakowski.

Jak dodał, kiedy się okazało, że nie można zdobyć pieniędzy na film, powstała książka, a teraz sztuka teatralna, która jest też przetłumaczona na język polski.

Reżyser uznał za istotne zainteresowanie projektem The Directors Company Theater, który sponsorował w piątek pierwszą próbę czytaną. _ - Directors Company jest inkubatorem, który umożliwia produkcje teatralne na dużych scenach, w tym na Broadwayu _ - przypomniał Krakowski.

Jak zaznaczył aktor David Little, w trakcie czytania sztuki odkrył, że jego bohater, Goldwyn, jest niezwykle interesującą, zwariowaną postacią. _ Chcę zagrać tego faceta _ - zapewniał.

Czytaj więcej w Money.pl
Oscary 2013. Affleck triumfuje. Ale nie zawsze było łatwo Oscary 2013. Zobacz nasz serwis specjalny!
Audrey Hepburn: To już 20 lat od śmierci ikony Do historii przeszła jej rola Holly Golightly w adaptacji powieści Trumana Capote _ Śniadanie u Tiffany'ego _.
Autor antyislamskiego filmu w więzieniu Nakręcił kontrowersyjny film_ Niewinność muzułmanów _, który wywołał oburzenie na całym świecie. Teraz na rok trafi do więzienia.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)