Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tony Blair: Decyzja o inwazji na Irak była słuszna

0
Podziel się:

Gdyby Husajn został u władzy, świat dziś byłby znacznie bardziej niebezpieczny - uważa były premier Wielkiej Brytanii.

Tony Blair: Decyzja o inwazji na Irak była słuszna
(ec.europa.eu)

Były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair w wywiadzie bronił swej decyzji sprzed blisko 10 lat, by pod dowództwem USA dokonać inwazji na Irak rządzony przez Saddama Husajna. Gdyby Husajn został u władzy, świat dziś byłby znacznie bardziej niebezpieczny - powiedział.

Od obalenia reżimu w Iraku jakość życia w tym kraju _ znacząco się poprawiła _, ale jest jeszcze _ daleka od tego, jaka powinna być _ - ocenił brytyjski polityk w programie _ Newsnight _ nadanym wczoraj wieczorem w ramach specjalnego bloku poświęconego inwazji na Irak; w marcu przypada 10. rocznica jej rozpoczęcia.

Blair podkreślił, że choć obecnie świat nie jest bezpieczniejszy niż 10 lat temu, to sytuacja byłaby jeszcze gorsza, gdyby rządom Husajna nie położono końca. - _ Gdybyśmy nie odsunęli Husajna od władzy, to proszę tylko sobie wyobrazić, co by się działo obecnie, gdybyśmy mieli z jednej strony rewolucje w krajach arabskich, a z drugiej Husajna, który jest 20 razy gorszy od prezydenta Syrii Baszara el-Asada i który próbowałby stłumić powstanie w Iraku _ - powiedział były premier.

Blair przyznał, że decyzja, jaką podjął, zgadzając się na udział wojsk brytyjskich w inwazji, nawet po upływie 10 lat bardzo dzieli. Podkreślił przy tym, że należy w pełni zrozumieć złożoność tamtej decyzji, aby móc odpowiednio zareagować w sprawie Syrii i Iranu.

Inwazja wojsk USA, W. Brytanii i innych państw na Irak rozpoczęła się 20 marca 2003 roku. Do czasu całkowitego wycofania sił brytyjskich w 2009 roku w kraju tym zginęło blisko 180 brytyjskich żołnierzy. Nieznana pozostaje dokładna liczba zabitych w tym czasie Irakijczyków, choć ostrożne szacunki mówią o 100 tysiącach ofiar śmiertelnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejny zamach w Iraku. 20 osób nie żyje Do tragedii doszło w dzielnicach zamieszkałych głównie przez szyitów. Samochody-pułapki zostały zdetonowane w dystryktach: Ameen, miasto Sadra, Habibija i Qahira.
Dyplomata w opałach. Przez minę pułapkę Do zamachu doszło 30 kilometrów na południe od Kirkuku w Iraku.
Sunnici protestują. Irakowi grozi powstanie? Protest ten był kolejnym przejawem wzmagających się w Iraku międzywyznaniowych napięć.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)