Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Transport z zaopatrzeniem dla NATO przejechał granicę Pakistanu

0
Podziel się

Chaman w Beludżystanie jest jednym z dwóch przejść wykorzystywanych dla dostaw NATO do Afganistanu. Islamabad zamknął lądowe szlaki zaopatrzeniowe w listopadzie 2011 roku w reakcji na śmierć 24 pakistańskich żołnierzy.

Transport z zaopatrzeniem dla NATO przejechał granicę Pakistanu
(www.isaf.wp.mil.pl)
bCYwpyzp

Pierwsze od 7 miesięcy ciężarówki z zaopatrzeniem dla wojsk NATO w Afganistanie przejechały dzisiaj granicę pakistańsko-afgańską w Chamanie - podali pakistańscy celnicy. Kończy to blokadę dróg lądowych dla NATO przez Pakistan.

_ - Otrzymaliśmy wczoraj rozkaz, by pozwolić na przejazd dostawczym ciężarówkom NATO, ale instrukcje nie dotarły do urzędników służb bezpieczeństwa - powiedział przedstawiciel służb celnych Imran Raza. - Dostali oni rozkazy dzisiaj i dwie ciężarówki już przekroczyły granicę z Afganistanem _.

Chaman w Beludżystanie jest jednym z dwóch przejść wykorzystywanych dla dostaw NATO do Afganistanu. Islamabad zamknął lądowe szlaki zaopatrzeniowe w listopadzie 2011 roku w reakcji na śmierć 24 pakistańskich żołnierzy, którzy zginęli, kiedy śmigłowce amerykańskie przez pomyłkę ostrzelały dwa pakistańskie posterunki na granicy z Afganistanem. Pakistańczycy domagali się bezwarunkowych przeprosin od USA.

We wtorek amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton przeprosiła w rozmowie telefonicznej z szefową pakistańskiej dyplomacji Hiną Rabbani Khar za incydent i złożyła _ najszczersze kondolencje _. W czwartek z Karaczi ma wyruszyć w drogę sto ciężarówek do Chamanu i do przejścia w Torkham położonego niedaleko przełęczy Chajber na terytoriach plemiennych.

bCYwpyzr

Podjęcie transportu zaopatrzenia dla wojsk NATO pakistańskimi drogami powinno poprawić stosunki Islamabadu z Waszyngtonem. Mają one duże znaczenie dla amerykańskich starań o stabilizację w Afganistanie.

Zachód potrzebuje pakistańskich szlaków głównie po to, by w przyszłym roku zacząć wywozić z Afganistanu wszystko, co nagromadził w tym kraju przez dziesięć lat wojny. Dowódca amerykańskich wojsk logistycznych generał William Fraser mówił w lutym w Senacie USA, że do sprawnej ewakuacji zachodnich wojsk w 2014 roku pakistańskie drogi i port w Karaczi będą niezbędne.

bCYwpyzS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)