Notowania

katastrofa w smoleńsku
13.04.2010 10:42

Trumny Marii i Lecha Kaczyńskich wystawione w pałacu

Pogrzeb odbędzie się w niedzielę, prezydencka para spocznie prawdopodobnie na Wawelu. Na sobotę zaplanowano oficjalne uroczystości pogrzebowe w Warszawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

*fot: PAP/Radek Pietruszka fot: PAP/Radek Pietruszka fot: PAP/Radek Pietruszka fot: PAP/Radek Pietruszka [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif align=absmiddle ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/trumna;z;cialem;marii;kaczynskiej;w;polsce,galeria,3579,0.html)*

aktualizacja: 15:40

*Trumny z ciałami Marii i Lecha Kaczyńskich wystawiono w sali kolumnowej Pałacu Prezydenckiego. Prezydencka para spocznie najprawdopodobniej w jednej z krypt na Wawelu. Pogrzeb odbędzie się w niedzielę, główne uroczystości żałobne dzień wcześniej w Warszawie. *

Trumna z ciałem Pierwszej Damy spoczęła obok trumny Lecha Kaczyńskiego w Sali Kolumnowej - najbardziej reprezentacyjnej Sali Pałacu Prezydenckiego. Rodzina i bliscy współpracownicy pożegnali prezydencką parę.

Jacek Sasin, minister w Kancelarii Prezydenta potwierdził, że jeśli będzie taka potrzeba, hołd Marii i Lechowi Kaczyńskim będzie można oddawać przez całą dobę.

_ - Chcemy maksymalnej liczbie osób umożliwić wejście do Pałacu. Jeśli będzie taka potrzeba, Pałac może być otwarty całą dobę _ - powiedział Sasin. _ - Chcemy jak najmniej ingerować w te spontaniczne wyrazy sympatii, współczucia _ - zadeklarował. Według Sasina, w Pałacu Prezydenckim będzie możliwość składania kwiatów.

Prezydencka para spocznie na Wawelu?

Pogrzeb prezydenckiej pary ma odbyć się w niedzielę o 14. Rodzina chciałaby, żeby Maria i Lech Kaczyńscy spoczęli w jednej z krypt na Wawelu _ _obok królów Polski. Nie ma jednak ostatecznej decyzji.

Rozważany jest też pochówek w warszawskiej archikatedrze św. Jana, w której spoczywa ciało tragicznie zmarłego prezydenta Gabriela Narutowicza. Kancelarie premiera i prezydenta, które koordynują przygotowania do pożegnania ofiar katastrofy pod Smoleńskiem wskazywały dodatkowo wojskowe Powązki.

Sprzeczne komunikaty na ten temat płyną ze strony wojewody Stanisława Kracika, prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego i Kościoła, reprezentowanego przez gospodarza katedry wawelskiej kardynała Stanisława Dziwisza. Jak podaje TVN24, zdaniem Majchrowskiego _ nic nie jest przesądzone _, a decyzja zapadnie dziś wieczorem.

**[

Wszystko o katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. ]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/smierc;lecha;kaczynskiego.html )**

Główne uroczystości żałobne zaplanowano na sobotę na 12. na placu Piłsudskiego w Warszawie. Udział zapowiedzieli przywódcy wielu państw, a także najwyżsi przedstawiciele Unii Europejskiej i NATO.

Rząd pokryje koszty uroczystości pogrzebowych wszystkich ofiar

Rada Ministrów przeznaczy na ten cel z budżetu 20 milionów złotych. Każda rodzina, która straciła swoich bliskich w katastrofie pod Smoleńskiem, otrzyma też 40 tysięcy złotych. Na ten cel przeznaczono z budżetu trzy miliony 840 tysięcy złotych.

Policja rozpoczęła już przygotowania do głównych uroczystości

Komendant główny policji Andrzej Matejuk powołał specjalny zespół, który zajmie się przygotowaniami i będzie koordynował zabezpieczenie pogrzebu prezydenckiej pary i wcześniejszych uroczystości żałobnych.

Jak poinformował rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski, specjalny sztab powołany został również w komendzie stołecznej.

_ - Będziemy ze sobą ściśle współpracować. W związku z tym, że na uroczystości przyjedzie wiele znanych osobistości i będzie w nich uczestniczyć wiele osób, siły policji muszą być wzmocnione. Dlatego z kraju ściągani będą m.in. dodatkowo policjanci z prewencji i wydziałów ruchu drogowego _ - zaznaczył. _ - Czekają nas dziesiątki pilotażów, zmiany w organizacji ruchu _.

Jak dodał, mieszkańcy Warszawy i osoby, które będą chciały w te szczególne dni przyjechać do stolicy, powinny liczyć się z utrudnieniami, ponieważ niektóre z ulic będą zamknięte lub częściowo wyłączone z ruchu.

W skład powołanego przez szefa policji zespołu wejdą m.in. policyjni eksperci, którzy brali udział w przygotowaniach do uroczystości po śmierci papieża Jana Pawła II, wizyty papieża Benedykta XVI czy Europejskiego Szczytu Gospodarczego, który miał miejsce w Warszawie.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* ****[ Polska stanęła, dwie minuty ciszy pamięci ofiar katastrofy ]( http://news.money.pl/artykul/polska;stanela;dwie;minuty;ciszy;pamieci;ofiar;katastrofy,161,0,608417.html )****
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: katastrofa w smoleńsku, smoleńsk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz