Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Trybunał daje władzę prezydentowi. Opozycja: To zamach

0
Podziel się

Od dziś prezydent Ukrainy może samodzielnie dymisjonować premiera.

Trybunał daje władzę prezydentowi. Opozycja: To zamach
(kmu.gov.ua)
bEgzfsNx

Od dziś prezydent Ukrainy ma o wiele większe pełnomocnictwa. Trybunał Konstytucyjny uznał reformę 2004 roku za niezgodną z prawem i tym samym przywrócił poprzednią wersję Konstytucji z 1996 roku.

Według niej prezydent może, bez konsultacji z parlamentem, zwalniać premiera, prokuratora generalnego i szefa SBU. W ten sposób, bez referendum i rozmowy ze społeczeństwem, rządząca Partia Regionów, która wcześniej zwiększyła swój wpływ na Trybunał Konstytucyjny, znacznie umocniła pozycję Wiktora Janukowycza.

Sam Janukowycz, powiedział, że jest zainteresowany przestrzeganiem zasad demokracji: - _ Przede wszystkim chciałbym powiedzieć, że jeszcze tego orzeczenia nie widziałem. Ale mój stosunek do jakiegokolwiek orzeczenia sądu, a tym bardziej Sądu Konstytucyjnego, jest jednoznaczny. Na Ukrainie prawo powinno być i będzie przestrzegane, to jest podstawowy wymóg demokracji. I dlatego prezydent, rząd i Rada Najwyższa powinny respektować wszelkie orzeczenia Sądu Konstytucyjnego - _podkreśla prezydent.

bEgzfsNz

Deputowany opozycyjnego Bloku Julii Tymoszenko Serhij Własenko, przekonuje, że w tej sytuacji powinny się odbyć nowe wybory, w tym też prezydenckie. Jego zdaniem, jeszcze dziś prezydent, premier i rząd powinni podać się do dymisji. Na pierwszym posiedzeniu powinno dojść do samorozwiązania parlamentu i ogłoszenia przedterminowych wyborów.

Ukraińcy wybierali prezydenta ostatni raz zimą tego roku. Miał on mieć jednak mniejsze pełnomocnictwa niż Wiktor Janukowycz po dzisiejszej decyzji Trybunału Konstytucyjnego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/153/t83097.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tymoszenko;oskarza;prezydent;jest;tchorzem,124,0,683644.html) Tymoszenko oskarża: prezydent jest tchórzem Była premier Ukrainy twierdzi, że Wiktor Janukowycz boi się konkurencji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/81/t110417.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/opozycja;zablokowala;ukrainski;parlament,156,0,673692.html) Opozycja zablokowała ukraiński parlament Politycy domagają się wstrzymania podwyżek cen gazu i opłat komunalnych.
bEgzfsOa
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)