Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Trzęsienie ziemi we Włoszech było do przewidzenia

0
Podziel się:

Zrobił to burmistrz L'Aquili. Jego telegram dowodem w śledztwie.

Trzęsienie ziemi we Włoszech było do przewidzenia
(PAP/EPA)

Burmistrz L'Aquili w Abruzji złożył w sądzie oryginał telegramu wystosowanego na pięć dni przed katastrofalnym trzęsieniem ziemi do włoskiej Obrony Cywilnej. Prosił w nim o wprowadzenie stanu wyjątkowego.

Burmistrz wnosił o ogłoszenie w mieście stanu kryzysowego w rezultacie serii trwających od dawna wstrząsów sejsmicznych.

Telegram burmistrza Massimo Cialente będzie dowodem w śledztwie toczącym się w sprawie zawalenia się budynków w wyniku wstrząsu 6 kwietnia; zginęło wówczas 295 osób.

Prośba o ogłoszenie stanu kryzysowego została skierowana do Obrony Cywilnej po to, aby można było uruchomić w trybie pilnym fundusze na natychmiastowy remont domów uszkodzonych w wyniku wstrząsów, z których najsilniejszy przed kataklizmem miał siłę 4 w skali Richtera.

Ziemia drżała w L'Aquili od stycznia. Przed 6 kwietnia zanotowano tam około 400 wstrząsów.

Burmistrz wyjaśnił w poniedziałek dziennikarzom: _ Znaczenie tego telegramu było takie: dajcie mi możliwość rozpoczęcia interwencji, ponieważ w obliczu tych wstrząsów sejsmicznych czuję, że nie mogę nie zacząć działać _.

_ Alert trwał, trzęsienie ziemi było monitorowane, ale niemożliwe było naukowe przewidzenie wstrząsu _ - oświadczył Cialente.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)