Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Trzy czwarte Niemców za bojkotem Euro 2012

0
Podziel się:

Aż 74 procent Niemców jest przeciwnych wizycie kanclerz Angeli Merkel i
ministrów jej rządu na Ukrainie w czasie turnieju Euro 2012.

Trzy czwarte Niemców za bojkotem Euro 2012
(Jan Kucharzyk/East News)

Aż 74 procent Niemców jest przeciwnych wizycie kanclerz Angeli Merkel i ministrów jej rządu na Ukrainie w czasie turnieju Euro 2012, uznając polityczny bojkot za najbardziej odpowiednią reakcję na przetrzymywanie w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko.

Tylko 23 procent ankietowanych nie podziela tego stanowiska - wynika z opublikowanego przez niemiecką telewizję publiczną ARD w czwartek wieczorem sondażu Deutschlandtrend.

53 procent obywateli Niemiec opowiada się za zastosowaniem politycznych i gospodarczych sankcji przeciwko Ukrainie. Natomiast tylko 30 procent popiera sportowy bojkot turnieju. Aż 67 procent Niemców uważa, że zbojkotowanie rozgrywek przez drużyny uczestniczące w piłkarskich mistrzostwach Europy byłoby nieadekwatne do sytuacji.

Jak podał w ubiegłym tygodniu "Der Spiegel", kanclerz Merkel rozważa rezygnację z obecności na meczach reprezentacji Niemiec, jeśli sytuacja odbywającej karę siedmiu lat więzienia byłej premier Tymoszenko nie ulegnie poprawie. Podjęcie ostatecznej decyzji ma nastąpić na krótko przed rozpoczęciem turnieju.

W czwartek przedstawicielstwo UE w Kijowie poinformowało, że wszyscy unijni komisarze podzielają stanowisko szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso, i tak jak on nie przyjadą na imprezy związane z Euro 2012 na Ukrainie.

Apele o bojkot tej części turnieju, która odbędzie się w ukraińskich miastach pojawiły się po informacjach o pobiciu Tymoszenko, największej przeciwniczki prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. 20 kwietnia, protestując przeciw takiemu traktowaniu, opozycjonistka ogłosiła głodówkę.

Tymoszenko została skazana w ubiegłym roku za nadużycia związane z podpisaniem umowy gazowej z Rosją w 2009 roku.

Czytaj więcej o bojkocie Euro 2012
Polski szef parlamentu UE na Ukrainę nie jedzie Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz nie wybiera się na mecze EURO 2012 na Ukrainie.
Merkel daje ostatnią szansę Janukowyczowi? Kanclerz Niemiec uznała swój przyjazd na Euro 2012 za sprawę otwartą, ale...
Chcą przenieść Euro 2012 z Ukrainy do Polski W Niemczech mnożą się głosy za takim rozwiązaniem. Wśród ewentualnych współgospodarzy mistrzostw Europy wymieniane są coraz częściej także Niemcy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)