Notowania

turcja
07.09.2012 11:21

Turcja: 19 zabitych podczas operacji przeciwko separatystom

W operacji prowadzonej w górach w prowincji Sirnak, która leży przy granicy z Irakiem, biorą udział tysiące żołnierzy, policjantów i członków kurdyjskiej milicji powołanej przez władze w Ankarze do walki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Allan Henderson/CC/Flickr)

Co najmniej 19 osób zginęło w rezultacie ofensywy sił tureckich przeciwko kurdyjskim separatystom na południowym wschodzie kraju. Prawie wszyscy zabici to rebelianci - podała agencja AFP, powołując się na lokalne źródła.

W operacji prowadzonej w górach w prowincji Sirnak, która leży przy granicy z Irakiem, biorą udział tysiące żołnierzy, policjantów i członków kurdyjskiej milicji powołanej przez władze w Ankarze do walki z separatystami z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). W wyniku ofensywy, w której uczestniczą śmigłowce i myśliwce F-16, zginęło 18 kurdyjskich bojowników i jeden żołnierz.

W poniedziałek nad ranem dziewięciu tureckich policjantów i żołnierzy oraz około 20 członków PKK zginęło w starciach w prowincji Sirnak. Walki rozpoczęły się, gdy grupa rebeliantów zaatakowała w niedzielę wieczorem obiekty sił bezpieczeństwa.

W ostatnich tygodniach nastąpiła eskalacja przemocy między siłami rządowymi a separatystami z PKK, którzy prowadzą zbrojną walkę o szeroką autonomię lub niepodległość prowincji kurdyjskich na południowym wschodzie Turcji. Trwający od 1984 roku konflikt spowodował śmierć kilkudziesięciu tysięcy osób.

W ostatnim czasie rząd w Ankarze oskarża Syrię, w której trwa powstanie przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi, o udzielanie wsparcia PKK. Turcja, która w przeszłości utrzymywała dobre stosunki z reżimem w Damaszku, obecnie popiera antyasadowskich rebeliantów. Jak pisze agencja AFP, kilka obszarów na północy Syrii, przy granicy z Turcją, jest obecnie w rękach syryjskich Kurdów, z których niektórzy są blisko powiązani z PKK.

Czytaj więcej w Money.pl
Krwawy atak na konwój tureckiej armii Kurdyjscy separatyści zaatakowali w prowincji Hakkari na południowym wschodzie Turcji. Zginęło 16 rebeliantów i pięciu żołnierzy.
Prześladował, ale nagrodzą go za tolerancję? Około 25 tysięcy osób demonstrowało w Bochum przeciwko przyznaniu premierowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi nagrody Steiger.
Winni krwawej pomyłki armii będą ukarani Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan obiecał wyjaśnienie sprawy omyłkowego zabicia 35 cywili.
Tagi: turcja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz