Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
broń chemiczna w syrii
23.08.2013 19:09

Turcja namawia ONZ do działania po ataku w Syrii

Turcja zaapelowała dzisiaj do Rady Bezpieczeństwa ONZ o podjęcie konkretnych działań po śmiercionośnym ataku w Syrii, w którym, jak wiele na to wskazuje, użyto broni chemicznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(World Economic Forum/CC/Flickr)
Na zdj. Abdullah Gul

Opozycja oskarża o atak na przedmieściach Damaszku siły rządowe. Te zaprzeczają.

_ - Nie pozostało nic do powiedzenia w kwestii tego, co dzieje się w Syrii, nadeszła pora na konkretne działania _ - powiedział dzisiaj dziennikarzom w Stambule prezydent Turcji Abdullah Gul._ - Cena bagatelizowania tych zdarzeń i zwlekania poprzez stosowanie dyplomatycznych sztuczek i zabiegów w RB ONZ będzie bardzo wysoka _ - powiedział turecki prezydent.

Syryjska opozycja oskarżyła w środę siły Asada o użycie na przedmieściach Damaszku gazu bojowego i spowodowanie śmierci od kilkuset do 1300 osób. Reżim stanowczo zaprzecza oskarżeniom.

ONZ nasilił żądania zapewnienia dostępu do terenu, gdzie miało dojść do gazowego ataku. Związani z opozycją syryjską działacze oświadczyli, że podjęli strania, by próbki pobrane od ofiar ataku gazowego na przedmieściach Damaszku przekazać zakwaterowanym w hotelu w Damaszku inspektorom ONZ od broni chemicznej.

W przeddzień szef tureckiej dyplomacji Ahmet Davutoglu powiedział w Berlinie, że w Syrii przekroczono już wszelkie granice. Skrytykował bezczynność świata po oskarżeniu przez syryjską opozycję władz w Damaszku o atak z użyciem broni chemicznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Turcja pewna: w Syrii użyto broni chemicznej W rozmowie telefonicznej z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem szef tureckiej dyplomacji wezwał do niezwłocznego wszczęcia śledztwa w tej sprawie.
Nie chcą ONZ w Syrii, polecieli więc do Turcji Tam obserwatorzy będą zbierać informacje na temat używania takiej broni w syryjskiej wojnie domowej - pisze agencja Reuters.
Zaskakująca reakcja USA. Turcja zrobiła dobrze? Zdaniem Departamentu Stanu USA reakcja Turcji na syryjski ostrzał miejscowości Akcakale była odpowiednia i proporcjonalna.
Tagi: broń chemiczna w syrii, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz