Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
protesty w turcji
07.06.2013 21:24

Turcja: Premier Erdogan krytykuje zagraniczne media

Demonstracje antyrządowe, która ogarnęły dziesiątki miast tureckich, rozpoczęły się przed dziesięcioma dniami od wiecu na rozległym placu Taksim w sercu Stambułu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FACELL/SIPA/East News)

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan w przekazanym przez telewizję publicznym wystąpieniu w Stambule skrytykował zagraniczne media za ich relacje z powtarzających się od 28 maja demonstracji antyrządowych, twierdząc, że _ kierują się ideologią _, a nie faktami.

_ - Wzywamy prasę i inne zagraniczne media, aby nie patrzyły na Turcję przez pryzmat ideologii. Wiemy, kto kryje się za tymi informacjami w tych mediach _ - powiedział szef rządu tureckiego, odpowiadając na krytykę przemocy policyjnej zastosowanej wobec demonstrantów.

Erdogan twierdził, że _ panuje ogromna dezinformacja w sprawie wydarzeń na placu Taksim _.

Premier, krytykowany w kraju i za granicą za to, że represje policyjne wobec tureckich _ oburzonych _ mają coraz bardziej brutalny charakter, oświadczył: _ Jesteśmy przeciwko terroryzmowi, przemocy, wandalizmowi i działaniom, które w imię obrony wolności zagrażają innym _.

Według szefa tureckiego rządu _ wśród demonstrantów są nawet tacy, którzy nie chcą dopuścić do rozwiązania konfliktu między państwem a kurdyjską partyzantką. _

_ _

Przy wystąpieniu Erdogana obecny był komisarz Unii Europejskiej ds. rozszerzenia Sztefan Fuele, który nieco wcześniej przypomniał w obecności przedstawicieli mediów, że nadużywanie siły ze strony policji interweniującej przeciwko demonstrantom nie powinno mieć miejsca w demokratycznym społeczeństwie.

Nawiązał on do faktu, że tysiące osób odniosły obrażenia i rany podczas szarż policji.

_ _

_ _Pokojowe demonstracje są w demokratycznym społeczeństwie uprawnioną formą, w jakiej grupy obywateli wyrażają swe opinie - przypomniał Fuele.

Komisarz unijny dodał, że Turcja obowiązana jest przestrzegać _ w maksymalnym stopniu demokratycznych standardów _ i przeprowadzić dochodzenia w sprawie nadużycia siły przez policję.

Protesty antyrządowe w Turcji

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/kolejna-noc-zamieszek-w-turcji-protestuja-przeciwko-rzadowi-g555549.html) Premier Erdogan zapewnił w odpowiedzi, że Turcja w swej historii nigdy nie była tak bliska, jak obecnie, standardów Unii Europejskiej w dziedzinie przestrzegania praw człowieka.

Demonstracje antyrządowe, która ogarnęły dziesiątki miast tureckich, rozpoczęły się przed dziesięcioma dniami od wiecu na rozległym placu Taksim w sercu Stambułu. Jego uczestnicy protestowali początkowo niemal wyłącznie przeciwko rządowym planom budowy nowego meczetu i centrum handlowego na Taksim i przyległych terenach zielonych. Wobec użycia policji przeciwko demonstrantom i rządowej odmowy rewizji planów zabudowy Taksim ruch protestacyjny przybiera coraz bardziej polityczny charakter.

Według oceny przedstawicieli mediów europejskich w Turcji, jest on obecnie coraz bardziej protestem przeciwko nasilającym się tendencjom autorytarnym i próbom umiarkowanej islamizacji kraju podejmowanym przez rząd Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/m272426.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/demonstracje;w;turcji;protestujacy;starli;sie;z;policja,219,0,1317851.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Niespokojnie w Turcji. Zamieszki i starcia Zaniepokojenie sytuacją w Turcji wyraziły Stany Zjednoczone, a Amnesty International potępiła tłumienie protestów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/m202308.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/turcja;erdogan;wyklucza;rezygnacje;z;budowy;meczetu,197,0,1321157.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Premier Turcji odpowiedział demonstrantom Plany wywołały falę antyrządowych protestów w kraju. Część z protestujących oskarżana jest przez władze o terroryzm.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/m77898.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/protesty;antyrzadowe;w;turcji;amnesty;international;zaniepokojona,151,0,1317527.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Krwawe walki o park. Policja użyła armatek Organizacja praw człowieka Amnesty International wyraziła zaniepokojenie nadmiernym użyciem siły przez policję.
Tagi: protesty w turcji, turcja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz