Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Turcja zestrzeliła Eurofightera

0
Podziel się:

Turcja rezygnuje z zakupu samolotów Eurofighter. Czy to zemsta Ankary za zamrożenie negocjacji o wejściu do UE?

Turcja zestrzeliła Eurofightera
(PAP/ EPA)

Bezpośrednio po ogłoszeniu decyzji UE o częściowym odłożeniu negocjacji z Turcją na temat wejścia tego kraju do UE, Ankara rezygnuje z zakupu Eurofightera. Europie wymyka się z rąk zamówienie o wartości 10 mld dolarów.

Minister obrony Vecdi Gönül powiedział, że tureckie ministerstwo obrony postanowiło współuczestniczyć w produkcji amerykańskiego myśliwca F-35.

Tym samym zapadła decyzja o nabyciu F-35 dla modernizowanych tureckich sił powietrznych. Początkowo zamówionych zostanie 100 samolotów. Według ministra Gönül, wartość zamówienia wyniesie 10 miliardów dolarów – jest to jak dotąd najdroższy projekt zbrojeniowy w historii kraju.

Pierwsze dziewięć maszyn będzie dostarczone przez producenta Lockheed Martin w roku 2010, pozostałych 91 samolotów będzie produkowane w Turcji przez Joint Venture z Lockheed Martin.

*Europa nie traci nadziei *
Konsorcjum produkujące Eurofightera uważa, że decyzja Turcji niczego jeszcze nie wyklucza. „Te 100 samolotów, o których mowa pokrywa zapotrzebowanie tureckich sił powietrznych jedynie dla operacji lądowych. Eurofighter ma jeszcze szansę przy modernizacji floty dla obrony przeciwlotniczej”.

Ankara nie potwierdza, aby problemy Turcji podczas negocjacji z UE na temat_ By zmodernizować siły powietrzne Turcja potrzebuje łącznie 400 samolotów bojowych. _przystąpienia Turcji do wspólnoty miały wpływ na decyzję o kupnie F-35. Jednak jeszcze kilka miesięcy temu tureckie ministerstwo obrony mówiło, że Turcja chce złożyć zamówienie u obu producentów. Pod koniec listopada Eurofighter polepszył dodatkowo swoją ofertę.

Decyzja o wyborze F -35 stawia pod znakiem zapytania zamówienie Grecji. Rząd w Atenach podpisał w roku 2001 przedwstępną umowę dotyczącą kupna 60 Eurofighterów. Nowe samoloty bojowe miały zapewnić przede wszystkim przewagę powietrzną Grecji nad Turcją. Jednak trzy miesiące później rząd w Atenach zrezygnował z zamówienia, podając jako przyczynę problemy budżetowe w związku z igrzyskami olimpijskimi w roku 2004.

| EUROFIGHTER |
| --- |
| Cztery Państwa: W roku 1983 Niemcy, Wielka Brytania, Włochy i Hiszpania założyły konsorcjum Eurofighter. Cztery uczestniczące w konsorcjum państwa zobowiązały się do nabycia łącznie 620 maszyn. Największym odbiorcą jest Wielka Brytania - 232 samolotów; 180 samolotów trafi do Niemiec. Eksport: *Austria zamówiła 18 samolotów, Arabia Saudyjska chce nabyć 72 egzemplarze. *Myśliwiec i bombowiec: Eurofighter ma być stosowany jako myśliwiec i bombowiec. W siłach powietrznych Bundeswehry zastąpi przestarzałe już „Fantomy”. |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)