Notowania

katastrofa smoleńska
15.01.2013 17:31

Tusk: Polsce zależy na odzyskaniu wraku.

Premier Donald Tusk powtórzył, że Polsce zależy na odzyskaniu wraku Tu-154M i zakończeniu serialu złej woli, jaką - jego zdaniem - obecnie wykazują Rosjanie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

*Premier Donald Tusk powtórzył, że Polsce zależy na odzyskaniu wraku Tu-154M i zakończeniu _ serialu złej woli _, jaką - jego zdaniem - obecnie wykazują Rosjanie. Szef MSZ Radosław Sikorski ma przeanalizować wszystkie możliwości, które mogłyby przyspieszyć zwrot wraku. *

Premier był pytany o wtorkową wypowiedź przedstawiciela Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Gieorgija Smirnowa. Powiedział on, że jeśli Komitet Śledczy odmówi Polsce wydania wraku Tu-154M przed zakończeniem swojego śledztwa, to strona polska ma prawo zaskarżyć tę decyzję w Prokuraturze Generalnej FR, a jeśli ta ją podtrzyma, to również w sądzie w Rosji.

Tusk poinformował, że szef MSZ Radosław Sikorski rozmawiał o tego typu procedurze ze swoim odpowiednikiem - ministrem Siergiejem Ławrowem.

_ - My znamy wszystkie możliwości prawne i procedury, ale nam nie chodzi o to, aby wymieniać się do końca świata i jeszcze dłużej dokumentacją i papierami, tylko żeby odzyskać wrak tupolewa i zakończyć ten serial - moim zdaniem wyraźnie to widać - złej woli w tej chwili ze strony Rosjan, jeśli chodzi o wrak tupolewa _ - powiedział szef rządu.

Premier zapowiedział jednocześnie, że zwróci się do Sikorskiego, aby pilnie przejrzał _ wszystkie możliwości formalnoprawne i proceduralne _. _ Jeśli pojawi się jakakolwiek okoliczność czy sposób, który zwiększyłby szanse szybkiego powrotu wraku do Polski, to na pewno minister Sikorski to wykorzysta _ - zapewnił Tusk.

O zwrot wraku polska prokuratura wystąpiła już w pierwszym wniosku o pomoc prawną, skierowanym do strony rosyjskiej wkrótce po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, do której doszło 10 kwietnia 2010 roku. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński. W styczniu 2011 r. wniosek został ponowiony. _ _

_ - Chcemy sprowadzić do kraju ten samolot w całości, łącznie z ostatnią śrubką _ - mówił wówczas prokurator generalny Andrzej Seremet.

Przez wiele miesięcy wrak Tu-154M pozostawał w dyspozycji Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK), który przygotowywał własny raport dotyczący okoliczności i przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Ustalenia MAK zostały zaprezentowane w pierwszej połowie stycznia 2011 r. Wówczas dowody rzeczowe będące w gestii Komitetu, m.in. wrak samolotu, zostały przekazane rosyjskiej prokuraturze.

Polscy specjaliści dokonali już w Smoleńsku prac mających na celu zbadanie technicznych aspektów przekazania wraku. Według prokuratury rozważane są różne opcje transportu wraku do kraju.

W ubiegłym tygodniu czterej logistycy z jednostki podległej Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy pojechali do Smoleńska, aby ocenić możliwości przetransportowania wraku samochodami i sprawdzić m.in. stan dróg, szerokość i wysokość tuneli, wiaduktów oraz nośność mostów.

Czytaj więcej w Money.pl
Transport Tupolewa będzie bardzo trudny Jaką drogą można sprowadzić ze Smoleńska do Polski wrak Tu-154M - sprawdzała to wojskowa grupa logistyczna z Bydgoszczy. Na dziś zaplanowano zakończenie misji.
Wrak Tupolewa wróci wreszcie do Polski? - _ Dziękuję Catherine Ashton za podniesienie potrzeby zwrotu wraku Tu-154M Polsce _ - napisał na Twitterze szef MSZ Radosław Sikorski.
Co z wrakiem Tupolewa? Ashton pomogła? Szefowa unijnej dyplomacji poruszyła ten temat z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych. Co z tego wynikło?
Tagi: katastrofa smoleńska, smoleńsk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz