Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nato
16.11.2010 10:48

Tusk: Unia musi lepiej współpracować z NATO

Bezpieczeństwo ma być priorytetem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Donald Tusk powiedział, że priorytetem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej będzie wzmocnienie działań w zakresie bezpieczeństwa. Szef rządu przemawiał w Sejmie podczas ostatniego dnia sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Tusk dodał, że ważne jest także _ zdemilitaryzowanie _ myślenia o bezpieczeństwie. Chodzi między innymi o rozmowy mocarstw w sprawie ograniczenia zbrojeń.

Szef polskiego rządu przypomniał, że na najbliższym szczycie NATO w Lizbonie zostanie przyjęta nowa strategia Sojuszu. Zaznaczył, że dla Warszawy najważniejsze są w niej dwa wątki - solidarna obrona państw NATO oraz współpraca z krajami spoza Sojuszu:

[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/t116376.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/koziej;projekt;strategii;nato;jest;dla;nas;korzystny,109,0,711021.html) Koziej: Projekt strategii NATO jest dla nas korzystny
Premier powiedział, że jednym z priorytetów Polski, podczas jej prezydencji w Unii Europejskiej będą kwestie bezpieczeństwa. Wyraził nadzieję, że okres polskiego przewodnictwa będzie krokiem do przodu na rzecz budowy praktycznej strategii współpracy Unii i NATO.

W Warszawie odbywa się posiedzenie plenarne Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. 56. Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO zwołana została na kilka dni przed szczytem NATO w Lizbonie (19 i 20 listopada 2010).

Na szczycie w Lizbonie ma być przyjęta nowa koncepcja strategii sojuszu. Ma na nim dojść do ponownego zdefiniowania art.5 traktatu północnoatlantyckiego, który mówi o solidarnym wystąpieniu w przypadku ataku na jednego z członków państw NATO.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t87237.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polska;poprze;nowa;koncepcje;nato,179,0,709811.html) Polska poprze nową koncepcję NATO Bogdan Klich: Projekt nowej strategi Sojuszu jest korzystny dla Polski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t89927.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nato;oddalo;polsce;rozwoj;stosunkow;z;rosja,250,0,707322.html) NATO oddało Polsce rozwój stosunków z Rosją Tak rosyjska prasa komentuje wyznaczenie Polaka na dyrektora Biura Sojuszu w Moskwie.
Tagi: nato, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz