Notowania

walka z dopalaczami
06.10.2010 19:35

Tusk: Walka z dopalaczami w zgodzie z konstytucją

W ocenie premiera, opozycyjne projekty ustawy ws. dopalaczy są nieadekwatne do zagrożenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Adam Warżawa)

Premier Donald Tusk zapewnił, że intencją rządu jest, by projekt ustawy ws. dopalaczy był zgodny z konstytucją i stał się narzędziem walki z nimi.

- _ Każda ustawa może budzić wątpliwości konstytucjonalistów, posłów, obywateli, co do jej zgodności z konstytucją. Zadaniem posłów, Prezydium Sejmu, rządu, który proponuje ustawę, a później ewentualnie Trybunału Konstytucyjnego, jest badanie zgodności (ustawy) z konstytucją _ - powiedział Tusk na konferencji prasowej w Sejmie, pytany o konstytucyjność projektu ustawy.

Jak podkreślił, intencją rządu jest _ zaproponowanie takiego projektu ustawy, który - w zgodzie z konstytucją - da narzędzia do walki z dopalaczami _. - _ Mamy kilkanaście dni, aby tak pracować nad projektem ustawy, aby słuchać każdej uwagi po to, by ustawa była twarda, ostra i oczywiście zgodna z konstytucją _ - powiedział premier. Zapewnił, że rząd dołoży _ starań, mając świadomość, że proponuje nowego typu przepisy, by propozycje broniły się przed tego typu zarzutami (o niekonstytucyjność) _.

- _ Rząd zdaje sobie sprawę, że to jest początek bardzo trudnej kampanii, trudnej wojny, wojny podjazdowej, pozycyjnej z dość bezwzględnym światem ludzi wytwarzających i handlujących dopalaczami _ - dodał szef rządu. - _ Musimy wytrzymać i wytrzymamy to _ - zaznaczył.

Pytany, dlaczego nie był rozpatrywany projekt SLD, też w sprawie dopalaczy, przygotowany już w 2009 r. Tusk podkreślił, że nie jest bezpośrednio odpowiedzialny za tryb pracy Sejmu.

W ocenie premiera, propozycje w projektach SLD i PiS _ wydają się nieadekwatne do zagrożenia, jakie stanowią dopalacze _. - _ Te rozwiązania, a staraliśmy się to analizować szczegółowo, byłyby niewystarczające, by wygrać z takimi cwaniakami _ - uważa Tusk. Jak powiedział, proponował, aby _ w żadnym przypadku nie dyskwalifikować ani projektu SLD, ani PiS, ale _by połączyć to co najlepsze we wszystkich projektach".

Zapewnił, że będzie apelował, by _ każdy projekt opozycji, który dotyczy ważnej sprawy społecznej, był traktowany z dużo większą pieczołowitością i przez rząd, i przez władze parlamentu, by nie było poczucia, że jest odrzucany tylko dlatego, że jest z opozycji _.

W Sejmie odbyła się w środę debata nad projektem nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Wszystkie kluby opowiedziały się za dalszymi pracami nad rządowym projektem zaostrzającym przepisy ws. dopalaczy; procedowane mają być także projekty przygotowane przez SLD i PiS.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/t112259.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;chce;by;dopalacze;byly;rejestrowane;jak;leki,37,0,686629.html) PiS chce, by dopalacze były rejestrowane jak leki Posłowie chcą, by Sejm zajął się projektem na najbliższym posiedzeniu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/137/t112265.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/premier;zamyka;sklepy;z;dopalaczami;w;sieci;wciaz;sa;dostepne,190,0,686014.html) Premier zamyka sklepy z dopalaczami. W sieci wciąż są dostępne Tusk: Jak będzie trzeba, będziemy działać na granicy prawa. Tymczasem sklepy internetowe organizują wyprzedaże.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t112342.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dopalacze;w;sejmie;glosowanie;juz;w;tym;tygodniu,233,0,687593.html) Dopalacze w Sejmie. Głosowanie już w tym tygodniu Dziś pierwsze, jutro drugie czytanie ustawy. Głosowanie w piątek.
Tagi: walka z dopalaczami, donald tusk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz