Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
katastrofa w smoleńsku
18.06.2010 08:04

Tusk zgadza się złożyć zeznania w prokuraturze

Pełnomocnik syna Anny Walentynowicz chce, by przesłuchać premiera.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*_ - Będę do dyspozycji prokuratury tak, jak wszyscy urzędnicy zaangażowani w sprawę wyjaśniania katastrofy smoleńskiej _- powiedział premier. *

Odniósł się w ten sposób do zapowiedzi pełnomocnika syna Anny Walentynowicz, która zginęła w katastrofie prezydenckiego samolotu. Chce on złożyć wniosek do prokuratury o przesłuchanie Donalda Tuska.

Adwokat Stefan Hambura chce wyjaśnić, czy Tusk uzgadniał z premierem Rosji Władimirem Putinem procedurę postępowania, która spowolniła śledztwo.

Hambura pyta, czy premier dokonywał uzgodnień z Władimirem Putinem, dotyczących prowadzenia śledztwa według Konwencji Chicagowskiej, a nie porozumienia polsko-rosyjskiego z 1993 roku_ . _Berliński adwokat uważa, że mogło tak być. Ocenił, że Konwencja Chicagowska praktycznie zamknęła polskim śledczym drogę do obiektywnego wyjaśnienia przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem, skazując ich na to, co przekażą im Rosjanie.

Hambura opiera swoje wątpliwości na analizie dwóch dokumentów: polsko-rosyjskiego porozumienia z 1993 roku oraz stenogramu z przesłuchania pełnomocnika Polski akredytowanego przy Komisji Badania Wypadków Federacji Rosyjskiej Edmunda Klicha przed sejmową Komisją Infrastruktury.

Premier pytany o tę kwestię ocenił, że Hambura to _ postać znana od wielu, wielu lat _ oraz _ zastanawiająca w bardzo wielu sytuacjach _.

_ __ - Prokuratura toczy śledztwo i jestem absolutnie przekonany, że tak czy inaczej będę także jednym z wielu przesłuchiwanych w tej sprawie i to zrozumiałe _ - mówi szef rządu.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: katastrofa w smoleńsku, katastrofa smoleńska, hambura, walentynowicz, tusk, prokuratura, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz