Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Twardy wobec Rosji ton przemówienia Poroszenki

0
Podziel się

Zachodnie agencje relacjonujące w sobotę
zaprzysiężenie Petra Poroszenki na prezydenta Ukrainy zwracają uwagę na jego twardy ton wobec
Moskwy, gdy oświadczył, że Ukraina nie wyrzeknie się Krymu i nie zejdzie z drogi zbliżenia z Unią
Europejską.

Twardy wobec Rosji ton przemówienia Poroszenki
(PAP/EPA/ROBERT GHEMENT)
bEqmoVaZ

Zachodnie agencje relacjonujące zaprzysiężenie Petra Poroszenki na prezydenta Ukrainy zwracają uwagę na jego twardy ton wobec Moskwy, gdy oświadczył, że Ukraina nie wyrzeknie się Krymu i nie zejdzie z drogi zbliżenia z Unią Europejską.

Agencja Reutera cytuje słowa nowego prezydenta, który zadeklarował, że nie może być kompromisu w kwestii Krymu, europejskich aspiracji Ukrainy i systemu rządów, a wszystko pozostałe można omówić przy _ stole negocjacji _. Mowa inauguracyjna Poroszenki rzuca Rosji wyzwanie - ocenia Reuters.

Agencja AP zauważa natomiast, że Poroszenko nie wyjaśnił, w jaki sposób Ukraina może odzyskać kontrolę nad Krymem, który w marcu został zaanektowany przed Federację Rosyjską.

bEqmoVbb

Według AFP Poroszenko, którego określa jako _ osobowość jednoczącą _, stanie przed wyzwaniami skonkretyzowania europejskich aspiracji i wydostania kraju z głębokiej recesji. _ Jednak najpilniejszym zadaniem będzie zjednoczenie kraju, który znajduje się niemal w stanie wojny domowej _ - komentuje francuska agencja.

Kijowski korespondent BBC ocenia, że przemówienie inauguracyjne Poroszenki było _ przekonujące i zapewne uderzyło we właściwy ton w oczach jego zwolenników _. Reakcje miejscowych komentatorów i blogerów były w przeważającej części pozytywne - zauważa, dodając, że Ukraińcy popierający rewolucję byli bez wątpienia pokrzepieni _ twardym stanowiskiem w sprawie utrzymania jedności kraju i opowiedzeniem się za członkostwem w UE _.

Komentator dodaje, że reakcja Kremla nastąpi dość szybko, ponieważ przedstawiciele Rosji i Ukrainy mają się spotkać już w niedzielę, aby omówić kryzys na wschodzie kraju.

AFP pisze również o sympatii Ukraińców dla nowej pierwszej damy Maryny Poroszenko, która ma wykształcenie medyczne - jest kardiologiem. 52-letnia Maryna Poroszenko, której stroje i fryzury wpisują się w elegancką prostotę, towarzyszyła mężowi w czasie kampanii wyborczej - dodaje francuska agencja, odnotowując, że styl nowej pierwszej damy _ bardzo odbiega od stylu żon nomenklatury w niemodnych kostiumach i nastroszonych fryzurach lub epatujących luksusem _.

bEqmoVbh

Cytowani przez AFP mieszkańcy Kijowa mówią, że są dumni, że _ taka piękna i skromna kobieta będzie reprezentować Ukrainę w czasie zagranicznych wizyt _ prezydenta. Tłumaczą też, że _ brak im prawdziwej pierwszej damy i jest wielką przyjemnością widzieć panią Poroszenko u boku męża _.

Według AFP Maryna Poroszenko _ uderzająco różni się _ od izolowanej z życia publicznego małżonki poprzedniego prezydenta Wiktora Janukowycza, Ludmiły, która - jak przypomina francuska agencja - w czasie pomarańczowej rewolucji w 2004 roku oświadczyła, że przeciwnicy jej męża jedzą _ pomarańcze naszpikowane narkotykami _.

Czytaj więcej w Money.pl
Poroszenko w Belwederze. Co powiedział? Wizyta w Warszawie to pierwsza zagraniczna podróż Poroszenki po jego wyborze na urząd prezydenta Ukrainy 25 maja.
Separatyści: Niech Poroszenko wycofa "wojska okupacyjne" Separatyści na wschodzie Ukrainy będą kontynuować walkę i odrzucają propozycje nowego prezydenta Ukrainy. Poroszenko w przemówieniu inauguracyjnym wezwał ich do złożenia broni.
bEqmoVbC
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)