Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tymoszenko: Ukraina zmarnowała 5 lat

0
Podziel się:

Była premier uważa, że nie doszło do prawdziwych reform i nie stworzono prawdziwej demokracji.

Tymoszenko: Ukraina zmarnowała 5 lat
(photo-service.europarl.europa.eu)

Pięć lat rządów prozachodnich ugrupowań, które doszły do władzy po pomarańczowej rewolucji 2004 roku, było dla Ukrainy czasem straconym - oświadczyła była premier Julia Tymoszenko w wywiadzie dla tygodnika _ Korespondent _.

- _ W państwie nie doszło do prawdziwych reform, nie stworzono prawdziwej demokracji. Uważam te pięć lat za czas przegrany _ - powiedziała polityk, będąca obecnie w opozycji wobec sprawującego władzę obozu prezydenta Wiktora Janukowycza.

Tymoszenko, która wraz z byłym prezydentem Wiktorem Juszczenką stała na czele pomarańczowej rewolucji, a po niej dwukrotnie kierowała rządem podkreśliła, iż sobie samej nie ma nic do zarzucenia.

- _ Sprawując w ciągu tych pięciu lat funkcję premiera byłam sabotowana i izolowana od instrumentów, które pozwoliłyby wprowadzić realne reformy. Jest to większość parlamentarna i poparcie prezydenta (którego w związku z konfliktem z Juszczenką nie miała) _ - zaznaczyła.

W 2004 roku Tymoszenko zrezygnowała z kandydowania w wyborach prezydenckich, popierając w nich Juszczenkę jako głównego kandydata opozycji. Zachęcała do głosowania na niego podczas pomarańczowej rewolucji, w zamian za co otrzymała tekę premiera.

Gdy na jesieni 2005 roku Juszczenko zwolnił ją z piastowanego stanowiska, Tymoszenko stała się jego przeciwniczką. Ówczesny prezydent także nie szczędził jej krytyki.

Zdaniem komentatorów właśnie ten permanentny konflikt doprowadził do objęcia prezydentury przez Janukowycza. Tymoszenko przegrała z nim drugą turę wyborów prezydenckich w lutym, a Juszczenko, który ubiegał się w nich o reelekcję, w pierwszej turze w styczniu otrzymał niecałe 6 proc. poparcia.

Obecnie Tymoszenko stoi na czele bloku politycznego noszącego jej imię, który jest największym ugrupowaniem opozycyjnym w Radzie Najwyższej (parlamencie) Ukrainy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t116486.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tymoszenko;twierdzi;ze;wladze;zniszcza;maly;i;sredni;biznes,249,0,711929.html) Tymoszenko twierdzi, że władze zniszczą mały i średni biznes Ukraińscy przedsiębiorcy protestują przeciwko nowym podatkom.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/t112415.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ukrainska;opozycja;gloduje,197,0,687301.html) Ukraińska opozycja głoduje Partia Julii Tymoszenko domaga się uczciwych wyborów władz lokalnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t87189.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/porazka;dyplomacji;usa;na;ukrainie,172,0,727468.html) Porażka dyplomacji USA na Ukrainie? Według ujawnionych dokumentów Amerykanie zbyt długo stawiali na Wiktora Juszczenkę.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)