Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE podzielona w sprawie sankcji wobec Syrii

0
Podziel się:

Radosław Sikorski spodziewa się żywej dyskusji na temat przedłużenia sankcji wobec Syrii.

UE podzielona w sprawie sankcji wobec Syrii
(Polaris/East News)

Przedłużenie sankcji wobec Syrii to główny temat poniedziałkowego spotkania szefów dyplomacji państw UE w Brukseli. W. Brytania żąda złagodzenia embarga na broń, by wspierać syryjską opozycję. Większość krajów, w tym Polska, zajmuje powściągliwe stanowisko.

Polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział przed spotkaniem dziennikarzom, że spodziewa się _ żywej dyskusji _ na temat przedłużenia sankcji wobec Syrii. Obecny pakiet sankcji wygasa 31 maja. _ Są kraje, które chciałyby działać energiczniej, ale nie wszyscy się na to godzą _ - dodał, komentując żądania złagodzenia embarga na dostawy broni dla syryjskiej opozycji.

Według Sikorskiego Polska uważa, że najlepsze byłoby rozwiązanie polityczne konfliktu wewnętrznego w Syrii, a szansę na to daje inicjatywa zwołania drugiej międzynarodowej konferencji pokojowej w Genewie, zaproponowanej niedawno przez Rosję i USA.

Przedłużenie obecnych sankcji i poczekanie na rezultaty konferencji genewskiej to _ wyjściowe stanowisko Polski _ - powiedział Sikorski. - _ Ale nie wykluczam zmiany zdania w świetle dyskusji. Nikt tu nie udaje, że ma jakiś złoty środek. Sytuacja jest bardzo trudna. Nie wiemy jakie konsekwencje miałoby uzbrojenie opozycji syryjskiej _ - dodał minister.

Wielka Brytania, wspierana przez Francję uważa, że unijne embargo na dostawy broni do Syrii należy tak zmienić, by możliwe było zaopatrywanie w broń syryjskiej opozycji walczącej z reżimem prezydenta Baszara el-Asada. Zdaniem szefa brytyjskiej dyplomacji Williama Hague'a byłoby to dodatkową presją na syryjski reżim przed konferencją pokojową. _ - Ważne, by pokazać, że jesteśmy przygotowani do zmiany naszego embarga na broń, aby dać reżimowi Asada jasny sygnał, że musi negocjować poważnie _ - powiedział Hague telewizji BBC.

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton zapowiedziała w poniedziałek, że UE będzie się starać _ znaleźć dobre europejskie rozwiązanie _. _ Zastanowimy się, jak najlepiej możemy wesprzeć ludzi w Syrii, zapewnić, że nasza pomoc humanitarna dotrze do potrzebujących i co zrobić, by najlepiej wspierać proces, który powinien doprowadzić do rozwiązania politycznego _ - powiedziała Ashton.

Pod koniec lutego UE przedłużyła o trzy miesiące embargo na dostawy broni do Syrii, modyfikując je tak, by umożliwić dostarczanie opozycji syryjskiej wyposażenia, które nie jest śmiercionośne, oraz udzielanie większej pomocy technicznej dla ochrony ludności cywilnej. Z kolei pod koniec kwietnia złagodzono embargo na import ropy z Syrii, by umożliwić jej zakup od opozycji. Konflikt zbrojny w Syrii trwa od marca 2011 roku; zginęło w nim ponad 90 tys. ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Europejczycy też walczą w Syrii Około 500 mieszkańców krajów europejskich, głównie Wielkiej Brytanii, Irlandii i Francji, walczy w Syrii w szeregach opozycji z oddziałami prezydenta Baszara el-Asada.
Wojna w Syrii. Chiny chcą rozwiązać konflikt Pekin oczekuje, że rząd prezydenta Syrii Baszara el-Asada i opozycja syryjska załagodzą konflikt na drodze dialogu politycznego.
Wojna w Syrii. Bojownicy z Libanu opanowali Al-Kusajr Po trwających od przeszło tygodnia krwawych bojach toczących się w Al-Kusajr siły powstańcze zostały otoczone przez bojowników z Libanu.
USA będą pomagać rebeliantom w Syrii Szef amerykańskiej dyplomacji wyraził ponadto przekonanie, że w konflikcie w Syrii udział bierze kilka tysięcy bojowników z libańskiego szyickiego Hezbollahu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)