Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE podzielona w sprawie sankcji wobec Syrii

0
Podziel się:

Unijne sankcje wobec Syrii wygasną z końcem maja, jeśli kraje UE nie podejmą jednomyślnie decyzji o ich przedłużeniu.

UE podzielona w sprawie sankcji wobec Syrii
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Sprawa przedłużenia sankcji wobec Syrii dzieli kraje UE. Dziś na spotkaniu szefów dyplomacji zaproponowano kompromis, który w ograniczonym stopniu umożliwiłby dostarczanie broni syryjskim rebeliantom w zależności od wyników konferencji pokojowej.

Unijne sankcje wobec Syrii wygasną z końcem maja, jeśli kraje UE nie podejmą jednomyślnie decyzji o ich przedłużeniu. Wówczas każde państwo będzie samodzielnie decydować o tym, czy i jak wspierać syryjską opozycję, walczącą z reżimem Baszara el-Asada.

Według unijnych źródeł dyplomatycznych do poniedziałkowego popołudnia stanowiska państw UE nadal były odległe. Na jednym biegunie stoją Francja i Wielka Brytania, które chcą znieść embargo na dostawy broni dla syryjskiej opozycji, a na przeciwnym Austria, popierana przez kilka państw, które chcą przedłużenia obecnie obowiązujących sankcji.

Większość krajów byłaby gotowa na zmiany w pakiecie sankcji, które umożliwiłyby pod pewnymi warunkami zaopatrywanie rebeliantów w broń. Według dyplomatów w tym kierunku idzie propozycja kompromisu, przedstawiona przez służby szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton. Przewiduje ona przedłużenie sankcji o rok, ale po 1 sierpnia kraje UE miałyby zdecydować, czy złagodzą embargo na dostawy broni dla syryjskiej opozycji.

W przypadku złagodzenia embarga możliwe byłoby dostarczanie broni rebeliantom w Syrii, ale w ograniczonym stopniu i po każdorazowym przeanalizowaniu sytuacji. Decyzja w sprawie embarga byłaby uzależniona od wyników planowanej na najbliższe tygodnie międzynarodowej konferencji pokojowej w Genewie, którą zaproponowały Rosja i USA.

Przed spotkaniem szefów dyplomacji w Brukseli polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział dziennikarzom, że spodziewa się _ żywej dyskusji _ na temat przedłużenia sankcji wobec Syrii. _ Są kraje, które chciałyby działać energiczniej, ale nie wszyscy się na to godzą _ - dodał, komentując żądania złagodzenia embarga na dostawy broni dla syryjskiej opozycji.

Według Sikorskiego Polska uważa, że najlepsze byłoby rozwiązanie polityczne konfliktu wewnętrznego w Syrii, a szansę na to daje inicjatywa zwołania drugiej międzynarodowej konferencji pokojowej w Genewie, zaproponowanej niedawno przez Rosję i USA.

Przedłużenie obecnych sankcji i poczekanie na rezultaty konferencji genewskiej to _ wyjściowe stanowisko Polski _ - powiedział Sikorski. _ Ale nie wykluczam zmiany zdania w świetle dyskusji. Nikt tu nie udaje, że ma jakiś złoty środek. Sytuacja jest bardzo trudna. Nie wiemy jakie konsekwencje miałoby uzbrojenie opozycji syryjskiej _ - dodał minister.

Z kolei zdaniem szefa brytyjskiej dyplomacji Williama Hague'a uchylenie embarga na dostawy broni dla syryjskiej opozycji wywarłoby dodatkową presję na syryjski reżim przed planowaną konferencją pokojową w Genewie. _ Ważne, by pokazać, że jesteśmy przygotowani do zmiany naszego embarga na broń, aby dać reżimowi Asada jasny sygnał, że musi negocjować poważnie _ - powiedział Hague telewizji BBC.

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton zapowiedziała w poniedziałek, że UE będzie się starać _ znaleźć dobre europejskie rozwiązanie _. _ Zastanowimy się, jak najlepiej możemy wesprzeć ludzi w Syrii, zapewnić, że nasza pomoc humanitarna dotrze do potrzebujących i co zrobić, by najlepiej wspierać proces, który powinien doprowadzić do rozwiązania politycznego _ - powiedziała Ashton.

Pod koniec lutego UE przedłużyła o trzy miesiące embargo na dostawy broni do Syrii, modyfikując je tak, by umożliwić dostarczanie opozycji syryjskiej wyposażenia, które nie jest śmiercionośne, oraz udzielanie większej pomocy technicznej dla ochrony ludności cywilnej. Z kolei pod koniec kwietnia złagodzono embargo na import ropy z Syrii, by umożliwić jej zakup od opozycji.

Konflikt zbrojny w Syrii trwa od marca 2011 roku; zginęło w nim ponad 90 tys. ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia Europejska podjęła decyzję ws. Syrii Unia Europejska przedłuży o kolejne trzy miesiące sankcje wobec ogarniętej konfliktem wewnętrznym Syrii, ale ze zmianami, które umożliwią większe wsparcie dla opozycji w tym kraju.
Bezczelny szantaż? Prezydent chce pieniędzy W ten sposób prezydent Białorusi bierze odwet na unijnych urzędnikach za sankcje, które są nakładane na jego kraj.
USA zadowolone z nowych sankcji UE wobec Iranu Nowe sankcje mają dotknąć irański program nuklearny i dochody irańskiego reżimu wykorzystywane do finansowania tego programu, lecz nie samych Irańczyków.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)