Notowania

Ukraiński rząd nie zauważył podrobionych obrazów?

Dziś milicja wszczęła śledztwo w tej sprawie. Chodzi o obrazy znanego w b. ZSRR impresjonisty Mykoły Hłuszczenki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bushy moustache/public domain)

Ukraińska milicja poszukuje złodziei wartościowych obrazów, które wyniesiono z jednego z najlepiej strzeżonych miejsc w kraju - siedziby rządu w Kijowie. Ekspertyza wykazała, że oryginały dzieł wypożyczonych rządowi przez muzeum zastąpiono podróbkami.

Chodzi o obrazy znanego w b. ZSRR impresjonisty Mykoły Hłuszczenki. Według mediów ich łączna wartość może wynosić prawie 150 tysięcy dolarów. Dwa namalowane przez Hłuszczenkę pejzaże trafiły do siedziby rządu Ukrainy w sierpniu 2001 r. Od tego czasu premierami Ukrainy dwukrotnie byli obecny prezydent Wiktor Janukowycz oraz odsiadująca dziś karę siedmiu lat więzienia Julia Tymoszenko.

Dziś milicja wszczęła śledztwo w tej sprawie. Tego samego dnia ministerstwo kultury Ukrainy poinformowało, że według oceny ekspertów znajdujące się w budynku Rady Ministrów obrazy są podróbkami wykonanymi od pięciu do dziesięciu lat temu.

W latach 2002-2005 na czele rządu stał Wiktor Janukowycz. Po nim na kilka miesięcy stanowisko to objęła Julia Tymoszenko. Następnie do sierpnia 2006 r. rządem Ukrainy kierował Jurij Jechanurow. Potem do władzy powrócił Janukowycz; był premierem do końca 2007 r., a po nim, do marca 2010 - Tymoszenko.

Urodzony w 1901 r. na Ukrainie Mykoła Hłuszczenko, znany także jako Nikołaj bądź Mikołaj Głuszczenko, jak nastolatek walczył przeciwko bolszewikom w szeregach antykomunistycznej armii Antona Denikina. Wraz z nią zbiegł do Polski, a następnie trafił do Niemiec, gdzie studiował sztuki piękne i utrzymywał szerokie kontakty z ukraińską emigracją.

Gdy w latach 20. ubiegłego wieku zwrócił się do władz ZSRR z prośbą o pozwolenie na powrót na Ukrainę, zaproponowano mu współpracę z sowieckim wywiadem. W 1940 r., gdy działał pod agenturalnym pseudonimem _ Jarema _, przekazał Moskwie informację o przygotowaniach Niemiec do wojny z ZSRR.

Czytaj więcej w Money.pl
Dramat Tymoszenko. Ma wielkiego krwiaka Julia Tymoszenko oskarżyła władze penitencjarne o zastosowanie wobec niej przemocy fizycznej.
Nie będą zdzierać z turystów. Już jest lepiej - Każdy kibic znajdzie dla siebie nocleg w odpowiedniej cenie - obiecuje dyrektor Euro 2012 na Ukrainie.
Oto sztab antyterrorystyczny na Euro 2012 W Kijowie otwarto sztab antyterrorystyczny, który ma ochraniać kibiców i gości Euro 2012.
Tagi: ukraina w unii europejskiej, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz