Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Umiarkowani dogadali się z ekstremistami

0
Podziel się:

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas, będący jednocześnie przywódcą Fatahu, zawarł pakt z szefem radykalnego Hamasu.

Umiarkowani dogadali się z ekstremistami
(PAP/EPA)

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas, będący jednocześnie przywódcą umiarkowanego Fatahu, i szef radykalnego Hamasu Chaled Meszal ogłosili w Kairze przełomowy pakt o pojednaniu, który ma zakończyć 4-letni okres podziałów wśród Palestyńczyków.

Przedstawiciele 13 partii palestyńskich, w tym Fatahu i Hamasu, już we wtorek podpisali porozumienie o utworzeniu tymczasowego rządu jedności narodowej, który ma sprawować władzę do czasu wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Mają one być przeprowadzone w ciągu roku. Wszyscy szefowie palestyńskich partii byli obecni na oficjalnych uroczystościach, które odbyły się siedzibie egipskiego wywiadu.

Palestyńczycy na zawsze _ zamknęli czarną kartę podziałów _ - mówił Abbas podczas ceremonii.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/146/t136338.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/izrael;aresztowal;40;palestynczykow,193,0,802497.html) Izrael aresztował 40 Palestyńczyków
Szef Hamasu podkreślał, że jego partia jest gotowa _ zapłacić każdą cenę _ za palestyńskie pojednanie. Meszak mówił, że Hamas będzie dążyć do _ ustanowienia wolnego i w pełni suwerennego państwa palestyńskiego na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy, ze stolicą w Jerozolimie, bez żadnych osadników _. Zaznaczył, że Hamas nie chce zrezygnować z _ ani jednego cala ziemi i prawa do powrotu _ palestyńskich uchodźców na ziemie okupowane.

Przywódcy Fatahu i Hamasu podczas uroczystości krytykowali Izrael. Premier tego kraju Benjamin Netanjahu _ musi wybrać między kolonizacją a pokojem _ - powiedział Abbas i stwierdził, że Netanjahu wykorzystuje palestyńskie pojednanie jako pretekst, służący uniknięciu rozmów pokojowych. Dodał, że Hamas jest częścią narodu palestyńskiego i skrytykował _ mieszanie się w wewnętrzne sprawy _ Palestyńczyków.

Po podpisaniu 27 kwietnia wstępnego porozumienia przez Hamas i Fatah Netanjahu ocenił, że Autonomia Palestyńska musi wybrać między pokojem z Izraelem a pokojem z Hamasem.

Przed rozpoczęciem środowej ceremonii wysoki przedstawiciel Fatahu Nabil Szaat mówił, że uroczystości _ to ukoronowanie sukcesu _, jakim było podpisanie we wtorek porozumienia.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. szef Ligi Arabskiej Amr Musa i minister spraw zagranicznych Egiptu Nabil Abdalla el-Arabi, który był zaangażowany w negocjacje.

Hamas zbrojnie przejął kontrolę nad Strefą Gazy w czerwcu 2007 roku. Od tego czasu na terytoriach palestyńskich panowała faktyczna dwuwładza.

Kraje zachodnie zastrzegały, że z uznaniem nowego rządu palestyńskiego poczekają do ogłoszenia jego składu.

Przywrócenie palestyńskiej jedności jest postrzegane jako kluczowe dla ożywienia wszelkich perspektyw powstania państwa palestyńskiego na zasadzie pokojowego współistnienia z Izraelem.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/209/t135121.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;zemscie;za;mordy;kolejne;osiedla,118,0,793206.html) W zemście za mordy kolejne osiedla Premier Izraela obwinia palestyńskich liderów za ataki terrorystyczne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t136948.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/palestynski;hamas;chce;sie;wyniesc;z;syrii,150,0,820886.html) Palestyński Hamas chce się wynieść z Syrii Organizacja chce przenieść swoją kwaterę główną do Kataru.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)