Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Umowa gazowa: Kluczowe elementy bez zmian

0
Podziel się:

Jutro rząd ma zatwierdzić umowę. Pawlak zapowiada, że nie zmieni się czas dostaw gazu do Polski.

Umowa gazowa: Kluczowe elementy bez zmian
(kprm.gov.pl)

Jutro Rada Ministrów ma zatwierdzić parafowaną wczoraj umowę gazową. Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział, że nie zmieni się czas dostaw rosyjskiego gazu do Polski.

_ - Kluczowe elementy dotyczą pozostawienia bez zmian czasu dostaw gazu rosyjskiego do Polski (...) także ustanowienia operatora przesyłowego _ - powiedział Pawlak.

Wicepremier dodał, że dziś firmy negocjują to bezpośrednio. _ - Jeszcze nie mieliśmy sygnału o zakończeniu negocjacji _ - dodał. W Moskwie trwają rozmowy między EuRoPol Gazem a Gaz-Systemem. Chodzi o przejęcie zarządzania polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego, który transportuje rosyjski gaz przez terytorium Polski do Niemiec. Do tej pory jego operatorem był należący głównie do PGNiG i Gazpromu - EuRoPol Gaz.

Tymczasem Unia Europejska wymaga, by operatorzy gazociągów transportowych byli niezależni i zapewniali dostęp stron trzecich do usług przesyłu. Umowa operatorska gwarantująca niezależność Gaz-Systemu (należącego do Skarbu Państwa) jest jednym z warunków Komisji Europejskiej.

Pawlak zwraca uwagę, że w negocjacjach uczestniczył przedstawiciel Unii Europejskiej. - _ Bardzo się cieszymy z tego wsparcia Unii Europejskiej w tych rozmowach, z tego zaangażowania w dialogu energetycznym Unia-Rosja _ - powiedział.

Rządy Polski i Rosji negocjują dodatkowe dostawy gazu już od ubiegłego roku; ostatnie spotkanie miało miejsce we wrześniu, także w Moskwie. Chodzi o zwiększenie dostaw o około 2 mld m sześc. gazu rocznie, ponieważ na początku ubiegłego roku surowiec do Polski przestał przesyłać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo.

Na początku roku, gdy międzyrządowe porozumienie z Rosją ws. zwiększenia dostaw było już wynegocjowane, uwagi związane z operatorem zgłosiła Komisja Europejska. W związku z tym wątpliwościami Polska wstrzymała podpisanie dokumentu. Żeby doszło do zwiększenia dostaw gazu, porozumienie muszą podpisać nie tylko rządy Polski i Rosji. Obowiązującą umowę muszą także aneksować Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i spółka zależna od Gazpromu - Gazprom Export.

Resort gospodarki zapewnił w niedzielę, że nie ma zagrożenia przerwania dostaw gazu do Polski. PGNiG zapowiadało wcześniej, że bez dodatkowych dostaw gazu od 20 października możliwe są ograniczenia dla przemysłu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/t90380.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/unia;chce;gazowej;solidarnosci;-;rosjanie;straca;monopol,15,0,679695.html) Unia chce gazowej solidarności - Rosjanie stracą monopol? Europarlament zdecydował o zasadach pomocy w razie kryzysu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t75544.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/steinhoff;umowa;gazowa;zgodnie;z;regulami;ue,193,0,670145.html) Steinhoff: Umowa gazowa zgodnie z regułami UE Polska to pierwszy kraj, który ma zawrzeć taką umowę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t6848.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gudzowaty;przy;nord;stream;przegralismy;z;ue;nie;z;rosja,197,0,607173.html) Gudzowaty: Przy Nord Stream przegraliśmy z UE, nie z Rosją Dzisiaj rusza budowa Gazociągu Północnego, który ominie Polskę. Można tego było uniknąć.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)