Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Unia alarmuje, że Polska potrzebuje pomocy

0
Podziel się:

Komisja Europejska szuka dla nas specjalistycznych pomp do osadów i ścieków.

Unia alarmuje, że Polska potrzebuje pomocy
(ec.europa.eu)
bEsnaZyt

Komisja Europejska poinformowała, że Polska poprosiła partnerów z UE o dalszą pomoc w ramach Europejskiego Mechanizmu Obrony Cywilnej: poza zwykłymi pompami, potrzeba 20 pomp do osadów i ścieków.

_ - Polska zwiększyła swoje potrzeby do 16 wysokowydajnych pomp wodnych oraz 20 pomp do osadów i ścieków _ - powiedział rzecznik KE ds. reagowania kryzysowego Ferran Tarradellas.

bEsnaZyv

Miller: PO dopiero pozna polityczny ciężar powodziDodał, że trzy takie specjalne pompy już dostarczają Niemcy. _ - Mamy nadzieję, że szybko będą nowe, czekamy na reakcje krajów członkowskich _ - powiedział i podkreślił, że kraje UE _ już hojnie zareagowały _ na dotychczasowe prośby Polski.

Dotychczas Polacy otrzymali pomoc z Francji, Niemiec, Czech, Danii i krajów bałtyckich, które przysłały pompy i ekipy techniczne. Była to odpowiedź na aktywowanie przez polski rząd w środę nad ranem Europejskiego Mechanizmu Obrony Cywilnej. Francja, która już wysłała dwie 16-osobowe ekipy z czterema pompami, zaoferowała dodatkową wysoko wydajną pompę zdolną do odpompowania 5,4 tys. metrów sześciennych wody na godzinę.

_ - Są też oferty z Hiszpanii, Austrii, Holandii, które do tego czasu nie zostały przyjęte z powodów technicznych _ - powiedział Ferran Tarradellas.

Koordynacją unijnej pomocy dla Polski zajmuje się Komisja Europejska. Udział KE polega także na częściowym finansowaniu wspólnego 19-osobowego zespołu ratownictwa z Litwy, Łotwy i Estonii, wysłanego do Polski. Od dwóch lat jego członkowie szkolili się w walce z powodzią w ramach dofinansowywanego przez UE projektu BaltFloodCombat.

bEsnaZyB

W KE działa też kryzysowy Ośrodek Monitoringu i Informacji, który skierował oficera łącznikowego do koordynacji pomocy w obliczu powodzi w Polsce oraz w Czechach i na Węgrzech.

ZOBACZ TAKŻE:

bEsnaZyW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)