Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Unia Europejska żąda uwolnienia więźniów

0
Podziel się:

UE cieszy się z uwolnienia dwóch więźniów politycznych, ale podtrzymuje żądanie bezwarunkowego zwolnienia wszystkich pozostałych.

Unia Europejska żąda uwolnienia więźniów
(Willeecole/Dreamstime)
bETCyLmd

Szefowie dyplomacji 27 państw UE podczas obrad w Luksemburgu * poruszyli temat Białorusi *. UE wyraża zadowolenie z uwolnienia dwóch więźniów politycznych, ale podtrzymuje żądanie bezwarunkowego zwolnienia wszystkich pozostałych.

Jak relacjonowała rzeczniczka szefowej dyplomacji Catherine Ashton Maja Kocijanczicz, temat Białorusi na obradach zgłosił szef szwedzkiej dyplomacji Carl Bildt. _ - Wysoka przedstawiciel ds. polityki zagranicznej Catherine Ashton wyraziła zadowolenie z uwolnienia dwóch więźniów politycznych na Białorusi, ale podtrzymujemy żądanie bezwarunkowego zwolnienia wszystkich więźniów politycznych _ - powiedziała.

Ministrowie nie podjęli dziś żadnej decyzji ws. rewizji sankcji dotychczas przyjętych wobec reżimu białoruskiego. Nie przyjmą też żadnej nowej wspólnej deklaracji ws. Białorusi.

bETCyLmf

UE nadal nie ogłasza oficjalnie powrotu do Mińska swych ambasadorów, ale dyplomaci zapewniają, że nastąpi to w tym tygodniu i dopiero wówczas ten fakt zostanie podany do wiadomości. Litewski minister spraw zagranicznych Audronius Ażubalis wyraził w poniedziałek obawę, że powrót ambasadorów może zostać wykorzystany propagandowo przez prezydenta Alaksandra Łukaszenkę, i zaproponował - jak powiedział PAP dyplomata uczestniczący w obradach - by UE wydała jednak w sprawie powrotu ambasadorów oficjalne oświadczenie.

Bildt podkreślił dziś rano, jeszcze przed rozpoczęciem obrad, że z jakimś _ silniejszym przekazem _ ze strony UE trzeba poczekać na dalsze działania Mińska. _ - Fakt, że uwolnili dwóch więźniów politycznych, musi być przyjęty z zadowoleniem, ale zanim będziemy mogli zrobić następny krok, wszyscy (więźniowie) muszą być uwolnieni. Mamy nadzieję, że to nastąpi _ - powiedział dziennikarzom szwedzki minister.

W połowie kwietnia na Białorusi zwolnionych zostało dwóch więźniów politycznych: były kandydat opozycji i rywal Łukaszenki w wyborach prezydenckich z 2010 roku Andrej Sannikau oraz jego współpracownik Źmicier Bandarenka. Obaj zostali zatrzymani po powyborczych manifestacjach opozycji, oskarżeni o organizację masowych zamieszek i skazani na pobyt w kolonii karnej. Właśnie powyborcze procesy opozycjonistów pociągnęły za sobą zaostrzenie unijnych restrykcji wobec Białorusi. W więzieniu pozostaje wciąż wielu działaczy opozycji, w tym drugi z byłych kandydatów opozycji na prezydenta - Mikoła Statkiewicz.

W geście solidarności ambasadorzy państw UE wyjechali z Mińska na - jak się to określa w języku dyplomatycznym - konsultacje, gdy władze białoruskie wezwały 28 lutego ambasadorów Polski i UE do wyjazdu z Białorusi. Reżim Łukaszenki uciekł się do tego dyplomatycznego manewru, kiedy ministrowie państw UE zatwierdzili 28 lutego sankcje w postaci zakazu wizowego oraz zamrożenia aktywów 21 kolejnych przedstawicieli władz białoruskich odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka i represje wobec opozycji.

bETCyLml
Czytaj więcej w Money.pl
Po kilku tygodniach zaczął jednak jeść i pić Skazany na ponad dwa lata kolonii karnej białoruski opozycjonista, przerwał strajk głodowy.
Jest przełom w stosunkach z Białorusią? _ - Zamierzamy poczekać na kolejną decyzję Rady UE - _ oświadczył szef administracji prezydenta Białorusi Uładzimir Makiej.
Dyplomatyczny kryzys. Zapowiadają odwet Białoruś nie uznała ambasadorów państw unijnych ze persona non grata, ale uważa, że ich powrót do Mińska byłby przedwczesny.
bETCyLmG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)