Notowania

białoruś
23.12.2010 17:52

Unia i USA zaostrzą kurs wobec Mińska?

Asthon i Clinton zażądały uwolnienia aresztowanych, zapowiadają zmianę kursu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Uznając za _ krok wstecz _ wybory prezydenckie na Białorusi oraz przemoc i represje, które po nich nastąpiły, szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton i sekretarz stanu USA Hillary Clinton wspólnie zapowiedziały przegląd stosunków UE i USA z Mińskiem.*

_ USA i UE ponawiają wezwanie do natychmiastowego uwolnienia kandydatów na prezydenta i ponad 600 demonstrantów, którzy zostali zatrzymani po wyborach prezydenckich na Białorusi. Surowo potępiamy przemoc, zwłaszcza nieproporcjonalne użycie siły wobec kandydatów w wyborach, działaczy politycznych, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i dziennikarzy. W sumie wybory i to, co po nich nastąpiło, stanowią smutny krok wstecz w rozwoju rządów demokratycznych i poszanowania praw człowieka na Białorusi. Białoruski naród zasługuje na coś więcej _ - głosi wspólne oświadczenie.

**Białoruska opozycja zakwestionowała wyniki niedzielnych wyborów, według których dotychczasowy prezydent zdobył niemal 80 proc. głosów. Siedmiu opozycyjnych kandydatów zatrzymano już w nocy z niedzieli na poniedziałek. Rozpędzono też demonstrację 20 tys. osób protestujących przeciwko fałszerstwom wyborczym. Ok. 600 osób skazano na kary do 15 dni więzienia za udział w zamieszkach.
Obie szefowe dyplomacji podkreśliły, że poprawa stosunków Białorusi z USA i UE zależy od postępu w dziedzinie praw człowieka. _ Bez znaczącego postępu te stosunki się nie poprawią _ - przestrzegły. _ W ramach przeglądu naszych stosunków, na tej podstawie będziemy oceniać działania rządu Białorusi, by zaradzić obecnej sytuacji i wziąć pod uwagę rozwój sytuacji _ - dodały.

W oświadczeniu podkreślono wspólną, krytyczną ocenę wyborów w ślad za raportem obserwatorów OBWE.

_ UE i USA wzywają rząd Białorusi do wypełnienia zobowiązań powziętych wobec OBWE w sprawie znaczącej reformy procedur wyborczych. Białoruski rząd powinien przedsięwziąć kroki, by dać pole działania działaczom politycznym, przedstawicielom społeczeństwa obywatelskiego i niezależnym dziennikarzom _ - wzywają Ashton i Clinton.

Unia zajmie się Białorusią po Nowym Roku

Reakcja UE na ostatnie wydarzenia w Mińsku ma być omawiana na najbliższym posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych _ 27 _ 31 stycznia w Brukseli. Polska zaproponowała, by UE wznowiła i rozszerzyła zamrożone jesienią 2008 roku sankcje wizowe dla przedstawicieli białoruskiego reżimu - dowiedziała się PAP ze źródeł dyplomatycznych. Inicjatywa w tej sprawie należy do Catherine Ashton.

Chodzi o odwieszenie zawieszonych po raz pierwszy w październiku 2008 roku sankcji wizowych wobec przedstawicieli białoruskiego reżimu, w tym prezydenta Alaksandra Łukaszenki. Ostatnio przedłużono te sankcje na rok z jednoczesnym zawieszeniem w październiku 2010 roku. Sankcje wizowe wobec Mińska były wprowadzane przez Brukselę stopniowo już od 2004 roku w odpowiedzi na sfałszowane referendum konstytucyjne, które umożliwiło Łukaszence pozostanie u władzy.

Nad powyborczą sytuacją na Białorusi oraz reakcją, jaka powinna nastąpić ze strony UE, będą się też zastanawiać eurodeputowani.

_ - Przewodniczący PE Jerzy Buzek prowadził konsultacje z kierownictwem komisji spraw zagranicznych, podkomisji praw człowieka oraz szefem delegacji PE ds. Białorusi Jackiem Protasiewiczem (PO). Podjęto decyzję o wspólnym, poświęconym Białorusi posiedzeniu komisji, podkomisji i delegacji, z udziałem przewodniczącego PE, które odbędzie się 12 stycznia _, czyli tuż po świąteczno-noworocznej przerwie - powiedział zastępca rzecznika prasowego Buzka, Robert Golański.

Minister spraw zagranicznych Węgier (przejmują przewodnictwo w UE od 1 stycznia) Janos Martonyi wskazał na możliwość pewnych konsekwencji wobec Białorusi w kontekście jej członkostwa w Partnerstwie Wschodnim, czyli unijnej inicjatywie zacieśniania współpracy ze wschodnimi sąsiadami UE. _ Jeśli sprawy potoczą się źle, stworzy to problemy także dla Partnerstwa Wschodniego _ - powiedział w poniedziałek szef węgierskiej dyplomacji na konferencji prasowej w Brukseli.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t126890.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bialoruska;milicja;oglosila;liste;aresztowanych,36,0,742436.html) Białoruska milicja ogłosiła listę aresztowanych W areszcie przebywa 19 osób, w tym pięciu kandydatów w wyborach prezydenckich.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/t126988.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polska;domaga;sie;kija;na;lukaszenke,193,0,741825.html) Polska domaga się kija na Łukaszenkę Warszawa żąda od Brukseli ostrych sankcji, wobec najważniejszych przedstawicieli białoruskiego reżimu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t126882.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sa;wyroki;dla;opozycjonistow;z;minska,58,0,740922.html) Są wyroki dla opozycjonistów z Mińska Około 600 osób zostało skazanych na kary od 5 do 15 dni więzienia - podaje policja.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t127132.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bruksela;ogrywana;przez;lukaszenke,149,0,742549.html) Bruksela ogrywana przez Łukaszenkę Ash: Powyborcze represje na Białorusi to porażka Unii Europejskiej.
Tagi: białoruś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz