Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Unia musi uważać na Chorwację

0
Podziel się

Financial Times pisze, że UE powinna ostrożnie przyjmować ten kraj w swoje szeregi.

Unia musi uważać na Chorwację
(Damien Smith/CC/Flickr)
bEpyswZh

Unia Europejska nie powinna przyjmować Chorwacji, dopóki kraj ten nie rozwiąże problemu łapówkarstwa - pisze dziś _ Financial Times _, ostrzegając, że inaczej może dojść do zahamowania dalszego rozszerzenia UE.

Brytyjski dziennik zwraca uwagę, że Chorwacja zamyka kolejne rozdziały negocjacyjne z UE, a więc przybliża się do członkostwa. Jednak postępy te przyćmiewa wybuch jednego z największych skandali w powojennej historii tego kraju: aresztowanie byłego premiera Ivo Sanadera w związku ze śledztwem antykorupcyjnym.

_ - Nie sugerujemy, że Chorwacja nie przynależy do UE. Przynależy. Ale jedną z osobliwości UE jest to, że ma ona większy wpływ na swoich członków przed przystąpieniem niż po _ - podkreśla dziennik.

bEpyswZj

_ FT _ przypomina przy tym doświadczenia z Bułgarią i Rumunią, które przystąpiły do UE w 2007 roku, _ gdy w obu trwała praca nad programami antykorupcyjnymi. Od tego czasu osiągnięto niewielkie postępy. Wynika z tego morał, że podobne problemy najlepiej rozwiązywać, zanim zostanie zjedzona marchewka członkostwa _.

Według dziennika _ największe zagrożenie, jakie wiąże się z przedwczesnym przyjęciem Chorwacji, polega na tym, że kolejne spartaczone przystąpienie może nastawić UE przeciwko dalszemu rozszerzeniu _.

_ - Byłoby szkoda. Polityka rozszerzeniowa UE jest jednym z jej największym sukcesów. Ułatwiła osadzenie się demokracji i rządów prawa w krajach o autokratycznej lub niestabilnej przeszłości. W interesie UE leży oczywiście zakorzenienie się tych zasad na całych Bałkanach. Pospieszne przyjęcie Chorwacji nie powinno narażać tego szerszego celu strategicznego _ - czytamy.

bEpyswZp

Aby nie powstały takie problemy, _ Chorwacja musi pokazać, że dysponuje solidnym mechanizmem rozwiązywania problemy korupcji w sektorze publicznym _ - zwraca uwagę brytyjska gazeta.

_ Poczyniła już pewne postępy na tym froncie _ - przyznaje _ FT _, przypominając, że chorwacki parlament przyjął w tym miesiącu ustawę zezwalającą na konfiskatę nieruchomości zdobytych drogą przestępczą, w październiku skazano na więzienie byłego wicepremiera za nadużycie stanowiska, a 6 grudnia byłego ministra obrony za korupcję.

_ Ale te posunięcia przeciwko wysokim rangą urzędnikom uwypuklają też, jak powszechna jest korupcja w Chorwacji. Porządne śledztwo w sprawie domniemanych przestępstw Sanadera jest niezbędnym warunkiem przystąpienia Chorwacji do UE. Ale to nie wystarczy. Zagrzeb musi przekonująco dowieść, że pozostawiła kulturę korupcji i bezkarności zdecydowanie za sobą _ - konkluduje _ FT _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t124854.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/byly;premier;chorwacji;aresztowany;w;austrii,166,0,733094.html) Były premier Chorwacji aresztowany w Austrii Zatrzymała go austriacka na mocy międzynarodowego nakazu aresztowania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t126726.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/najwieksi;w;unii;pisza;list;i;zadaja;zamrozenia;budzetu,6,0,739590.html) Najwięksi w Unii piszą list i żądają zamrożenia budżetu Czy przez Camerona, Merkel i Sarkozyego stracimy część z należnych nam 67 mld euro?
bEpyswZK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)