Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Unia niepokoi się o prawa człowieka w Rosji

0
Podziel się:

Powtarzające się wydarzenia tego rodzaju mogą negatywnie wpłynąć na relacje Rosji z UE.

Unia niepokoi się o prawa człowieka w Rosji
(Anosmia/CC BY 2.0/Flickr)
bETKUtAR

UE potwierdziła w piątek swoje zaniepokojenie sytuacją w sferze praw człowieka w Rosji w związku z wyrokiem na opozycjonistę Aleksieja Nawalnego. Ostrzegła, że powtarzające się wydarzenia tego rodzaju mogą negatywnie wpłynąć na relacje Rosji z UE.

_ - Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją w sferze praw człowieka, demokracji i rządów prawa w Rosji. Obserwujemy systematyczne działania, które ograniczają przestrzeń dla społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka _ - powiedziała na konferencji prasowej rzeczniczka KE ds. polityki zagranicznej Maja Kocijanczicz.

_ - Te wydarzenia mogą mieć negatywny wpływ na relacje UE z Rosją _ - przyznała.

bETKUtAT

W czwartek Aleksiej Nawalny został skazany na pięć lat kolonii karnej za spowodowanie strat w kontrolowanej przez państwo spółce. Jego domniemany wspólnik Piotr Oficerow został skazany na cztery lata więzienia. Obu zakuto w kajdanki na sali rozpraw i aresztowano.

Jednak w piątek zostali warunkowo zwolnieni i mają pozostawać na wolności do czasu rozpatrzenia apelacji.

Według Kocijanczicz warunkowe zwolnienie Nawalnego z aresztu to jedynie epizod, który należy ocenić pozytywnie. _ - Będziemy dalej uważnie obserwować sprawę (Aleksieja Nawalnego). Możemy być zadowoleni, że został zwolniony warunkowo, ale cała ta sprawa tylko wzmaga nasze ogóle zaniepokojenie _ - powiedziała rzeczniczka.

Pytana, czy UE może jednak zdecydować się na wprowadzenie listy osób ukaranych restrykcjami wizowymi za łamanie praw człowieka w Rosji, jak uczyniły to Stany Zjednoczone (tzw. lista Magnitskiego), Kocijanczicz odparła, że _ sankcje to kroki, podejmowane tylko w ostateczności _.

bETKUtAZ

_ Reagujemy _(na przypadki łamania praw człowieka - red.) _ poprzez oświadczenia, rozmawialiśmy o tym z rosyjskimi władzami na wielu różnych szczeblach, także na najwyższym, i nadal będziemy to robić _ - powiedziała.

W ocenie KE nie byłoby też właściwe, by wykorzystać planowaną umowę z Rosją o ułatwieniach wizowych jako narzędzie presji w celu nakłonienia władz w Moskwie do zaniechania naruszeń zasad demokracji i rządów prawa.

_ - Celem ułatwień wizowych jest sprzyjanie kontaktom między ludźmi i ma na tym korzystać społeczeństwo. Nie sądzę, że to może posłużyć za narzędzie presji politycznej. To nie pomogłoby nikomu, a zwłaszcza ludziom, którzy skorzystają na ułatwieniach wizowych _ - ocenił rzecznik KE ds. polityki wewnętrznej Michele Cercone.

Planowane porozumienie o ułatwieniach wizowych między UE a Rosją, nad którym negocjacje wciąż trwają, miałoby zwiększyć liczbę kategorii obywateli korzystających z ułatwień. Moskwa od dawna nalega na całkowitą liberalizację wizową z Unią Europejską.

bETKUtBa
Czytaj więcej w Money.pl
Putin podpisał dwie kontrowersyjne ustawy Między innymi ustawę zakazującą propagowania homoseksualizmu wśród nieletnich.
Putin: Niech Europa przestanie się wtrącać! Prezydent Rosji Władimir Putin wezwał dzisiaj kraje Europy, by nie wtrącały się do rosyjskich przepisów regulujących działalność organizacji pozarządowych finansowanych z zagranicy.
Memoriał pod lupą Prokuratury Moskwy Prokuratura uznała, że Memoriał jest finansowany z zagranicy i zajmuje się działalnością polityczną.
bETKUtBu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)