Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UOKiK wziął pod lupę wózki i kołyski

0
Podziel się:

Jest coraz lepiej, ale wciąż wiele produktów nie ma odpowiednich ostrzeżeń i informacji.

UOKiK wziął pod lupę wózki i kołyski
(PAP/Leszek Szymański)

Co czwarty przedmiot nie miał odpowiednich ostrzeżeń i informacji.

Na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrolę bezpieczeństwa m.in.: wózków dziecięcych, chodzików, łóżeczek, kołysek, krzesełek wysokich dla dzieci, nosidełek, , smoczków do uspokajania niemowląt oraz artykułów pielęgnacyjnych dla dzieci.

Sprawdzono towary oferowane w 126 placówkach, m.in. w sklepach detalicznych i hurtowniach. Kontrola wykazała, że choć systematycznie spada liczba artykułów bez oznaczeń i informacji mających bezpośredni wpływ na bezpieczne korzystanie z nich, to problem wciąż dotyczy prawie 28 proc. produktów.

-_ Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło braku ostrzeżeń typu ,,Pozostawianie dziecka bez opieki może grozić niebezpieczeństwem", ,,Siedzisko nie jest przeznaczone dla dzieci poniżej 6. miesiąca życia", niepełnych informacji i ostrzeżeń zamieszczonych w instrukcji użytkowania: ,,Przed użyciem wózka upewnić się, że mechanizmy zostały zablokowane", ,, Nie stosować materacyka grubszego niż ,,x mm" przy wersji wózka głębokiego" oraz braku informacji o minimalnej masie i wieku dziecka, dla którego przeznaczony jest wyrób _- czytamy w komunikacie UOKiK

Tylko w przypadku 3,6 proc. zbadanych towarów inspektorzy stwierdzili, że mogą one stwarzać zagrożenie dla użytkowników. Bezpieczne okazały się wszystkie skontrolowane: smoczki uspakajające, smoczki do karmienia, butelki dla niemowląt, łańcuszki do mocowania smoczków i sztućce dla dzieci.

Okazało się również, że producenci nosidełek zamieszczali na etykietach informacje o posiadaniu na te wyroby atestów PZH i opinii Instytutu Matki i Dziecka (IMiD), z tym, że w niektórych przypadkach informacja o pozytywnej opinii IMiD były bezpodstawne, ponieważ przedstawione opinie kilka lat wcześniej utraciły swoją ważność.

| O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ: |
| --- |
| -- do produktu powinna być dołączona instrukcja obsługi w języku polskim - powinny znaleźć się informacje o zasadach prawidłowego użytkowania produktu - ważne jest również oznaczenie grupy wiekowej, dla jakiej przeznaczony jest dany produkt - powinny znaleźć się także dodatkowe ostrzeżenia, np. dotyczące użytkowania nosidełek - aby zachować ostrożność podczas nachylania i wychylania się oraz, że równowaga może być zakłócona ruchami opiekuna i dziecka. |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)