Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

URE zaakceptował umowę Gaz-System z EuRoPol Gazem

0
Podziel się:

Gaz-System będzie zarządzał odcinkiem gazociągu jamalskiego.

URE zaakceptował umowę Gaz-System z EuRoPol Gazem
(centrum prasowe Gaz-System SA)
bECCtESZ

Wynegocjowaną umowę, na podstawie której Gaz-System będzie zarządzał polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego, pozytywnie zaopiniował Urząd Regulacji Energetyki - poinformowała *Małgorzata Polkowska, rzeczniczka* **Gaz-Systemu. Informację potwierdził resort gospodarki.

- _ URE w środowej opinii nie wniósł zastrzeżeń do wynegocjowanej umowy _ - powiedziała Polkowska. Dodała, że umowa operatorska zostanie teraz przekazana do zatwierdzenia przez radę nadzorczą i walne zgromadzenie Gaz-Systemu. Operator gazociągów przesyłowych Gaz-System w 100 proc. należy do Skarbu Państwa.

Także resort gospodarki potwierdził, że Urząd Regulacji Energetyki nie zgłosił zastrzeżeń do umowy. _ Podpisanie umowy operatorskiej nastąpi niezwłocznie po uzyskaniu wymaganych zgód korporacyjnych. Po spełnieniu tych formalności polsko-rosyjska międzyrządowa umowa dot. dostaw gazu do Polski zostanie przyjęta przez Radę Ministrów _ - czytamy.

bECCtETb

Premier Donald Tusk powiedział, że rząd przyjmie w trybie obiegowym porozumienie ws. zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu do Polski, gdy tylko URE przedstawi swoją opinię nt. umowy operatorskiej.

Chodzi o przejęcie zarządzania polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego, który transportuje rosyjski gaz przez terytorium Polski do Niemiec. Do tej pory jego operatorem był należący głównie do PGNiG i Gazpromu - EuRoPol Gaz. Unia Europejska wymaga, by operatorzy gazociągów transportowych byli niezależni i zapewniali dostęp stron trzecich do usług przesyłu.

W niedzielę w Moskwie uzgodniono projekt międzyrządowego porozumienia między Polską a Rosją w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski o 2 mld m sześc. rocznie. Zapowiedziano wówczas, że zostanie ono sfinalizowane, gdy umowę operatorską ws. zarządzania gazociągiem jamalskim uzgodnią Gaz-System i EuRoPol Gaz.

bECCtETh

Spółki parafowały umowę w poniedziałek. Następnie dokument został przekazany do zaopiniowania przez URE pod kątem zgodności z przepisami krajowymi i unijnymi. - _ W tym zagwarantowania swobodnego dostępu do wolnych przepustowości w gazociągu dla zainteresowanych podmiotów _ - wyjaśniła Polkowska.

Na podstawie umowy Gaz-System będzie operatorem gazociągu jamalskiego na terenie Polski, a jego właścicielem pozostanie EuRoPol Gaz. - _ Konieczność wyznaczenia operatora na gazociągu jamalskim w Polsce wynika z wytycznych Unii Europejskiej w zakresie równego dostępu wszystkich podmiotów do infrastruktury przesyłowej oraz polskiego Prawa energetycznego _ - podkreśliła Polkowska.

URE nie skomentował informacji dot. umowy operatorskiej.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t75544.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/steinhoff;umowa;gazowa;zgodnie;z;regulami;ue,193,0,670145.html) Steinhoff: Umowa gazowa zgodnie z regułami UE
Dodatkowe dostawy gazu rządy Polski i Rosji negocjują już od 2009 r. Chodzi o zwiększenie dostaw o 2 mld m sześc. rocznie. Na początku ubiegłego roku surowiec do Polski przestał przesyłać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo.

bECCtETi

Na początku roku, gdy międzyrządowe porozumienie z Rosją w sprawie zwiększenia dostaw było już wynegocjowane, uwagi związane z operatorem zgłosiła KE. W związku z tym Polska wstrzymała podpisanie dokumentu.

Żeby doszło do zwiększenia dostaw gazu do Polski, porozumienie muszą podpisać nie tylko rządy Polski i Rosji. Obowiązującą umowę muszą także opatrzyć handlowym aneksem PGNiG i spółka zależna od Gazpromu - Gazprom Export.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t109373.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/firmy;szykuja;sie;na;przykrecenie;gazowego;kurka,191,0,678335.html) Firmy szykują się na przykręcenie gazowego kurka Gazu już za miesiąc będzie znacznie mniej niż potrzebujemy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t111362.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/umowa;gazowa;wreszcie;ostatecznie;uzgodniona,120,0,694904.html) Umowa gazowa wreszcie ostatecznie uzgodniona Gaz-System i EuRoPol Gaz uzgodniły w Moskwie umowę w sprawie przejęcia zarządzania polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego przez Rosjan.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t86631.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/umowa;gazowa;kluczowe;elementy;bez;zmian,249,0,694521.html) Umowa gazowa: Kluczowe elementy bez zmian Jutro rząd ma zatwierdzić umowę. Pawlak zapowiada, że nie zmieni się czas dostaw gazu do Polski.
bECCtETC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)