Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

USA: Ambasada RP przeciw dystrybucji filmu "Nasze matki, nasi ojcowie"

0
Podziel się:

Udostępniony mediom list z datą 10 kwietnia jest adresowany do Eda Arentza, dyrektora firmy Music Box Films, która zamierza pokazać film "Nasze matki, nasi ojcowie".

USA: Ambasada RP przeciw dystrybucji filmu "Nasze matki, nasi ojcowie"
(soylentgreen23/CC/Flickr)
bEDBUmAB

Ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf zaapelował do firmy Music Box Films, która planuje dystrybucję w USA niemieckiego filmu _ Nasze matki, nasi ojcowie _, o wycofanie się z jego emisji, ponieważ ukazuje on w fałszywym świetle żołnierzy Armii Krajowej.

Udostępniony mediom list z datą 10 kwietnia jest adresowany do Eda Arentza, dyrektora firmy Music Box Films, która zamierza pokazać film _ Nasze matki, nasi ojcowie _ ("Unsere Muetter, unsere Vaeter") w kinach największych miast amerykańskich, a następnie udostępnić go kanałom telewizyjnym i rozpowszechniać na DVD.

Schnepf podkreśla w liście, że wyemitowany już w Niemczech film wywołał liczne krytyczne komentarze, których przyczyną było przedstawienie żołnierzy Armii Krajowej jako antysemitów i _ ludzi, którymi kieruje chciwość _.

bEDBUmAD

Film - pisze ambasador - pokazuje _ wybiórczy, oparty na stereotypach, a ponad wszystko boleśnie krzywdzący _ wizerunek żołnierzy Armii Krajowej, którzy walczyli z niemieckim okupantem. Ambasador przypomina, że AK walczyła o przywrócenie wolności wszystkim Polakom, niezależnie od ich przynależności etnicznej i wyznania, a w jej szeregach byli m.in. odznaczony Prezydenckim Medalem Wolności kurier polskiego podziemia Jan Karski czy rotmistrz Witold Pilecki.

_ - Przedstawiona w filmie wizja polskiego ruchu oporu z pewnością nie służy prawdzie. Wyeksponowanie antysemityzmu, a pominięcie innych informacji może prowadzić do negacji wkładu polskiego ruchu oporu w zwycięstwo aliantów nad Niemcami, (...) a w świadomości niezorientowanych widzów może prowadzić nawet do rozmycia odpowiedzialności za Holokaust _ - napisał Schnepf. _ Jako ambasador Polski, jako historyk, ale także jako syn osób, które ratowały Żydów z warszawskiego getta, stanowczo protestuję przeciwko takiej wizji historii _ - zaznaczył.

_ - Apeluję do Music Box o uwzględnienie tych uwag w decyzji dotyczącej filmu oraz powstrzymanie się od jego emisji i dystrybucji _ - konkluduje polski ambasador w Waszyngtonie.

Czytaj więcej w Money.pl
Starcia w stolicy Grecji. O co poszło? Kilkuset muzułmanów chciało przemaszerować pod ambasadę amerykańską, ale wywiązały się zamieszki.
Płoną flagi i opony. Wzmacniają ochronę Kilka tysięcy osób protestowało w Pakistanie przeciwko wyprodukowanemu w USA antyislamskiemu filmowi Niewinność muzułmanów.
One nie nadają się do zakonu Krytyka popkultury w stylu MTV, czy marketingowa sztuczka nakręcona dla zysku i przyciągnięcia widzów?
bEDBUmBe
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)