Notowania

skauci
06.02.2013 21:06

USA: Amerykańskim skautem nie może być gej

Skauci przez dwa dni debatowali nad zmianą tej zasady, ale decyzję odłożyli do maja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Brazil2/iStockphoto)

Boy Scouts of America, czyli organizacja chłopięcego skautingu w USA, odłożyła do maja oczekiwaną dziś decyzję w sprawie zniesienia wieloletniego zakazu członkostwa zdeklarowanych gejów. Powodem jest _ złożoność sprawy , która dzieli organizację. _

_ - Po zbadaniu i przedyskutowaniu tej kwestii w gronie naszej skautowskiej rodziny organizacja uznała, że z powodu złożoności tej kwestii potrzeba więcej czasu, by zrewidować zasady członkostwa _ - oświadczyła w komunikacie rada administracyjna BSA, która od poniedziałku obradowała w Irving w Teksasie. W komunikacie dodano, że decyzja zostanie podjęta przez około 1400 członków Narodowej Rady BSA w głosowaniu, które odbędzie się w maju.

Obowiązujący od 35 lat zakaz członkostwa jawnych gejów w organizacji amerykańskich skautów budzi protesty zarówno w społeczeństwie, jak i wśród bardziej liberalnej części samych skatów. BSA zaledwie pół roku temu podtrzymała zakaz, uznając homoseksualizm za sprzeczny z przysięgą skautów, ale sprawa pozostaje otwarta.

Zwolennicy zniesienia zakazu przedstawili w Irving petycję podpisaną przez 1,4 mln osób. Także prezydent Barack Obama opowiedział się w sobotę za zniesieniem zakazu.

Zapowiedź, że organizacja rozważa zniesienie zakazu, wywołała też protesty konserwatywnych ugrupowań. Niektóre, zwłaszcza te związane z Kościołami, groziły już, że zerwą z BSA, jeśli zakaz zostanie zniesiony. Ale np. władze organizacji żydowskich skautów (National Jewish Committee on Scouting) opowiedziały się za zniesieniem zakazu członkostwa gejów w organizacji.

_ New York Times _ informował kilka dni temu, że w latach 2000-2011 liczba młodych osób należących do skautingu spadła o 19 proc. Jeszcze większy spadek - około 25 proc. - zanotowały organizacje zrzeszające najmłodszych skautów (Club Scouts). Dziennik zastrzegł jednak, że nie wiadomo, czy mniejsze zainteresowanie skautingiem ma jakikolwiek związek z polityką BSA wobec homoseksualizmu.

Czytaj więcej w Money.pl
Oni nie chcą gejów w swoich szeregach Nad tą decyzją skauci debatowali przez dwa lata. Kwestię członkostwa gejów badała komisja złożona z ochotników i profesjonalistów.
Rosja mści się za związki homoseksualne Pod koniec grudnia Rosja uchwaliła kontrowersyjne przepisy zabraniające adopcji rosyjskich dzieci przez Amerykanów.
Równe prawa dla gejów. "Krok naprzód" Brytyjska Izba Gmin przyjęła dzisiaj w pierwszym czytaniu projekt ustawy o zrównaniu w prawach małżeństw hetero- i homoseksualnych.
Tagi: skauci, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz