Notowania

wojna w syrii
19.04.2012 21:52

USA apelują o sankcje ONZ wobec Syrii

Musimy pozbawić prezydenta Asada gruntu pod nogami, zostawiając na stole inne opcje - zapowiedziała Hilary Clinton.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

- _ Musimy pozbawić prezydenta Asada gruntu pod nogami, zostawiając na stole inne opcje _ - zapowiedziała Hilary Clinton na spotkaniu z grupą _ Przyjaciół Syrii _ w Paryżu.

- _ Jeśli syryjski reżim nie będzie przestrzegał planu pokojowego Kofiego Annana, Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna uchwalić nową rezolucję w sprawie Syrii, przewidującą sankcje i embargo na broń _ - powiedziała sekretarz stanu USA.

Jej zdaniem rezolucja powinna też dotyczyć sankcji finansowych i wizowych.

W spotkaniu uczestniczą delegacje z 14 krajów, w tym ze Stanów Zjednoczonych, Turcji, Kataru i Arabii Saudyjskiej. Zaproszenia odrzucili przedstawiciele Rosji i Chin.

Amerykańska sekretarz stanu nie wzywała do interwencji wojskowej w Syrii. Podkreśliła jednak, że nadszedł czas na wprowadzenie _ ostrzejszych środków _ przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada. Dodała, że poruszała tę kwestię podczas spotkania w Brukseli z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

Próba objęcia Syrii oenzetowskimi sankcjami mogłaby spotkać się ze sprzeciwem Rosji i Chin, które dysponują w Radzie Bezpieczeństwa ONZ prawem weta i już dwa razy zawetowały rezolucje poświęcone sytuacji w Syrii.

Według szacunków Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka od początku konfliktu, który wybuchł w marcu zeszłego roku, w Syrii zginęło ponad 11 tysięcy ludzi.

Czytaj więcej o ostatnich wydarzeniach w Syrii
Obserwatorzy przyjechali. Reszta zależy od rządu Pierwszych pięciu oenzetowskich obserwatorów przybyło już do Syrii, ale zapewne minie kilka dni, zanim będą mogli udać się na obszary konfliktu. Muszą jeszcze przeprowadzić negocjacje z władzami syryjskimi.
Syria stawia warunki. Wszystkich nie wpuści Zadaniem członków misji będzie monitorowanie przestrzegania zawieszenia broni między siłami rządowymi, a rebeliantami.
Misja ONZ zakończy się fiaskiem? Wojska Asada wciąż mordują W przeddzień rozejmu, armia szturmuje tereny zajęte przez powstańców.
Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz