Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA będą dalej rozmieszczać swoje okręty w Zatoce Perskiej

0
Podziel się:

Iran zagroził bliżej niesprecyzowanymi działaniami, jeśli amerykańska flota skieruje z powrotem do Zatoki Perskiej swój lotniskowiec.

USA będą dalej rozmieszczać swoje okręty w Zatoce Perskiej
(mashleymorgan/CC/Flickr)

Stany Zjednoczone poinformowały, że w dalszym ciągu - mimo gróźb Iranu - będą wysyłały do Zatoki Perskiej swoje grupy uderzeniowe z lotniskowcem, i że _ dyslokacja amerykańskich okrętów w Zatoce będzie trwała, jak się to dzieje od dziesięcioleci _.

Rzecznik Pentagonu George Little wydał oświadczenie, w którym napisano, że obecność amerykańskiej marynarki wojennej w Zatoce Perskiej jest zgodna z prawem międzynarodowym.

Wcześniej o zamiarze dalszego rozmieszczania przez USA okrętów w Zatoce Perskiej mówił rzecznik Centralnego Dowództwa, komandor porucznik Bill Speaks. - _ To regularne rutynowe ruchy, które są zgodne z naszym długoterminowym zaangażowaniem w kwestie bezpieczeństwa i stabilności w tym regionie, i wsparcie trwających operacji _ - oświadczył rzecznik w e-mailu w odpowiedzi na pytania agencji Reuters.

Speaks powiedział, że marynarka wojenna USA działa zgodnie z międzynarodowymi konwencjami morskimi i utrzymuje stan wysokiej gotowości w celu zapewnienia stałego bezpiecznego ruchu na wodach mających zasadnicze znaczenie dla światowego handlu.

Iran zagroził dzisiaj bliżej niesprecyzowanymi działaniami, jeśli amerykańska flota skieruje z powrotem do Zatoki Perskiej swój lotniskowiec.

Dowódca sił zbrojnych Iranu Ataollah Salehi oświadczył, że Iran podejmie działania, jeśli lotniskowiec sił USA powróci do Zatoki Perskiej, skąd wypłynął podczas irańskich manewrów wojskowych. Salehi nie podał nazwy lotniskowca, ani nie wyjaśnił, jakie ewentualne działania ma na myśli. Według Reutera chodzi o USS John C. Stennis, który kieruje operacjami amerykańskich sił morskich w tym regionie.

Sankcje jeszcze w tym miesiącuTymczasem Komisja Europejska ma nadzieję, że decyzje w sprawie nowych sankcji dla Iranu zapadną najpóźniej na radzie ministrów spraw zagranicznych 30 stycznia - oświadczył rzecznik KE do spraw polityki zagranicznej Michael Mann.

Przypomniał, że już w grudniu w reakcji na listopadowy raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej ministrowie spraw zagranicznych krajów UE zapowiedzieli nowe sankcje wobec Iranu. Agencja ogłosiła, że Iran wydaje się pracować nad uzyskaniem broni jądrowej. Teheran utrzymuje od kilku lat, że chce tylko produkować paliwo do elektrowni atomowych.

Mann przypomniał dzisiaj, że w październiku szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wysłała list do irańskiego ministra z prośbą o wyjaśnienia, ale nie otrzymała odpowiedzi. _ - Jeśli Iran chce udowodnić, że program nuklearny jest rozwijany w celach pokojowych, a nie militarnych, to jesteśmy chętni do rozmów _ - zaznaczył. Oczekuje się, że UE wprowadzi nowy pakiet sankcji, które mogą obejmować również zakaz importu irańskiej ropy.

Czytaj więcej o sankcjach dla Iranu
Za kupno ich obligacji będą sankcje USA Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła przytłaczającą większością głosów nową ustawę. Jej celem jest zmuszenie Teheranu do rezygnacji z wywołującego kontrowersje programu nuklearnego.
UE nakłada nowe sankcje na te kraje Restrykcje wobec Iranu są częścią nacisków na Teheran, by zarzucił swój program nuklearny, a wobec Syrii by władze zaprzestały tłumienia protestów.
Iran bezkarny? "Nic nam nie zrobicie" Rzecznik irańskiego MSZ ocenił posunięcia Zachodu jako bezskuteczne.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)