Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

USA: Będzie śledztwo w sprawie tortur CIA

0
Podziel się:

Dyrektor Agencji Leon Panetta ujawnił, że program antyterrorystyczny był ukrywany przed Kongresem.

USA: Będzie śledztwo w sprawie tortur CIA
(PAP/EPA)
bFeKZtMB

Prokurator generalny i minister sprawiedliwości USA Eric Holder skłania się ku wszczęciu dochodzenia w sprawie oskarżeń pod adresem CIA o stosowanie tortur za rządów prezydenta George'a W. Busha - podały _ Washington Post _ i _ Newsweek _.

Jak poinformowały, powołując się na anonimowe źródła rządowe, Holder rozważa mianowanie prokuratora do prowadzenia takiego śledztwa.

ZOBACZ TAKŻE

bFeKZtMD

Jak zauważa _ Washington Post _, wszczęcie kryminalnego postępowania w sprawie działań CIA w wojnie z terroryzmem przeczyłoby deklaracjom prezydenta Baracka Obamy, że pragnie _ patrzeć w przyszłość _, a nie dokonywać rozrachunków z poprzednią republikańską ekipą.

Funkcjonariusze CIA bronią się, argumentując, że tzw. surowe metody przesłuchań - jak eufemistycznie nazywa się tortury - były stosowane zgodnie z upoważnieniem otrzymanym od prawników ministerstwa sprawiedliwości.

_ Śledztwo jednak ma dotyczyć tylko takich metod, które wykraczały poza wytyczne ministerstwa. Chodzi tu na przykład o bicie podejrzanych o terroryzm więźniów i stosowanie tzw. waterboardingu (symulacji topienia po przywiązaniu do deski głową w dół) dłużej, niż zalecano. _Tymczasem _ New York Times _ podał, że CIA ukrywało przez osiem lat tajny rządowy program antyterrorystyczny przed Kongresem na osobiste polecenie ówczesnego wiceprezydenta Dicka Cheneya.

bFeKZtMJ

Ujawnił to obecny dyrektor agencji wywiadowczej Leon Panetta [na zdjęciu] na zamkniętym dla publiczności posiedzeniu komisji ds. wywiadu Senatu i Izby Reprezentantów.

Panetta odwołał 23 czerwca ten program, przewidujący m.in. tortury, kiedy się o nim dowiedział. Demokraci zarzucili CIA okłamywanie Kongresu w sprawie tortur.

Nie jest na razie jasne, czy Cheney był w zgodzie z prawem, jeżeli rzeczywiście polecił utajnić program antyterrorystyczny.

Wymaga ono od Białego Domu informowania przez CIA parlamentarnych komisji ds. wywiadu o swej działalności. Pozostawia jednak furtki umożliwiające utajnianie informacji dotyczących np. źródeł wywiadowczych albo niektórych metod działania.

bFeKZtNe
wiadmomości
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)