Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

USA i Czechy bliskie zgody w sprawie tarczy

0
Podziel się:

Premierem Czech Mirkek Topolanek spotkał się w Białym Domu z prezydentem USA.

USA i Czechy bliskie zgody w sprawie tarczy
(PAP/ EPA)

*Po spotkaniu w Białym Domu z premierem Czech Mirkiem Topolankiem prezydent USA George W. Bush powiedział, że oba kraje są bliskie sfinalizowania umowy o umieszczeniu w Czechach amerykańskiej tarczy antyrakietowej. *
Będzie to radar wczesnego ostrzegania, który wraz z bazą wyrzutni dziesięciu rakiet przechwytujących, jaką Amerykanie chcą umieścić w Polsce, stanowi tzw. europejski element systemu obrony antyrakietowej.

Bush powiedział, że oba kraje są blisko porozumienia. Topolanek dodał, że pozostają jeszcze do uzgodnienia tylko drobne kwestie dotyczące ochrony środowiska.

Przeciwnicy radaru w Czechach - 70 procent opinii pblicznej - argumentują, że zagraża ona zdrowiu okolicznych mieszkańców i środowisku naturalnemu. Prezydent USA przyznał, że negocjacje w sprawie tarczy - także z Polską - są skomplikowane.

W przeciwieństwie do Polski, Czechy nie postawiły USA warunków, od których spełnienia uzależniałyby zgodę na lokalizacje tarczy na swoim terytorium. Rząd RP domaga się amerykańskiej pomocy we wzmocnieniu polskiej obrony powietrznej, np. rakietami krótkiego zasięgu Patriot lub systemu THAAD.

Bush po raz kolejny zapewnił, że mimo obaw Rosji amerykańska tarcza nie jest skierowana przeciwko niej. Oświadczył, że tarcza ma bronić przed atakiem ze strony reżimów wyznających ekstremistyczne ideologie, które stanowią zagrożenie dla pokoju . Rosja nie jest takim krajem, bo nie stanowi zagrożenia dla pokoju , tarcza więc nie może jej zagrażać - przekonywał.

Przed przybyciem do Waszyngtonu premier Topolanek powiedział, że w czasie tej wizyty nie sfinalizuje jeszcze umowy w sprawie tarczy, gdyż będzie koordynował posunięcia swego rządu z rządem RP.

We wtorek na spotkaniu w konserwatywnej fundacji Heritage czeski premier wyraził jednak silne poparcie dla tarczy w Europie. Zastrzeżenia czeskich przeciwników tarczy dotyczące ochrony środowiska nazwał zrozumiałymi, ale irracjonalnymi.

Argumentował też, że zgoda na jej umieszczenie będzie wyrazem odpowiedzialności członków NATO za wspólne bezpieczeństwo sojuszu, a także niepoddawania się presji ze strony Rosji, która naciska na rezygnację z tarczy.

Przy okazji wizyty Topolanka w Waszyngtonie Czechy zawarły porozumienie o zniesieniu wiz dla czeskich obywateli podróżujących do USA. Nastąpi to prawdopodobnie we wrześniu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)