Notowania

stosunki usa-rosja
10.12.2010 19:34

USA i Rosja - będzie współpraca atomowa

Układ znosi bariery na import przez Rosję zużytego paliwa z amerykańskich reaktorów atomowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Kongres USA zaakceptował porozumienie z Rosją o pokojowej współpracy nuklearnej, które zdaniem niektórych ekspertów ma nawet większe znaczenie dla walki z proliferacją broni atomowej niż układ START o redukcji strategicznej broni nuklearnej. *

W czwartek wygasł trzymiesięczny okres, w czasie którego Kongres mógł odrzucić porozumienie. Nie zrobił tego i umowa automatycznie weszła w życie. Niektórzy senatorowie próbowali ją zablokować, ale nie uzyskali niezbędnej do tego większości głosów.

Porozumienie uchyla ograniczenia na wymianę nuklearną, transfer technologii i wspólne badania w tej dziedzinie. Nie pozwala na przekazywanie tajnych danych, ale znosi bariery na import przez Rosję zużytego paliwa ze zbudowanych przez USA reaktorów atomowych na świecie.

Porozumienie zawarł z Rosją poprzedni prezydent USA George W. Bush. Wstrzymał jednak procedurę jego wejścia w życie przez wycofanie go z Kongresu w odpowiedzi na wojnę Rosji z Gruzją w sierpniu 2008 r.

Obecny prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama przekazał porozumienie Kongresowi do zatwierdzenia w maju, oznajmiając, że sprawa Gruzji nie jest już przeszkodą. Było to jedno z ważniejszych posunięć w ramach polityki _ zresetowania _ stosunków z Rosją.

Administracja Obamy podkreśla, że Rosja stara się współpracować z USA, by zapobiec uzbrojeniu się Iranu w broń jądrową.

Jej krytycy zwracają uwagę, że Rosja nadal szkoli irańskich fizyków i dostarcza Iranowi technologie nuklearne.

Ekspert z fundacji Carnegie, Matthew Rojansky, powiedział jednak dziennikowi _ New York Times _, że porozumienie o pokojowej współpracy nuklearnej z Rosją jest _ potencjalnie dużo bardziej znaczące _ dla bezpieczeństwa nuklearnego niż polityka resetu i układ START o redukcji strategicznej broni atomowej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t94611.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/francja;nie;zrezygnuje;z;broni;jadrowej,184,0,609208.html) Francja nie zrezygnuje z broni jądrowej Nicolas Sarkozy nie chce słyszeć o idei całkowitego rozbrojenia nuklearnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t94210.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosja;i;usa;podpisaly;umowe;o;redukcji;arsenalu;jadrowego,223,0,606687.html) Rosja i USA podpisały umowę o redukcji arsenału jądrowego Realizacja nowego układu oznacza likwidację ponad 18 tys. głowic. Najwięcej u Rosjan.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t123764.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/redukcja;atomowych;arsenalow;nowy;sojusznik;obamy,138,0,726922.html) Redukcja atomowych arsenałów? Nowy sojusznik Obamy Ratyfikację porozumienia START poparł były sekretarz stanu USA.
Tagi: stosunki usa-rosja, rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz