Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Ponad 58 mln dolarów za obraz Jacksona Pollocka

0
Podziel się:

Za 58,3 mln dolarów sprzedano wczoraj wieczorem w Nowym Jorku obraz Jacksona Pollocka Number 19.

USA: Ponad 58 mln dolarów za obraz Jacksona Pollocka
(PAP/EPA/PETER FOLEY)

Za 58,3 mln dolarów sprzedano wczoraj wieczorem w Nowym Jorku obraz Jacksona Pollocka _ Number 19 _. To rekordowa suma za dzieło tego amerykańskiego malarza na rynku aukcyjnym.

Obraz _ Number 19 _, który powstał w 1948 roku, osiągnął na aukcji w domu aukcyjnym Christie's cenę dwukrotnie wyższą niż spodziewali się eksperci przed aukcją. Jego nabywca zachował anonimowość.

To rekordowa suma za dzieło Pollocka, ale tylko w handlu aukcyjnym. Przed siedmioma laty inny obraz tego artysty, _ No.5 _, zmienił właściciela za 140 mln dolarów. Do transakcji doszło jednak w wyniku prywatnej transakcji, poza rynkiem aukcyjnym.

Jackson Pollock był przedstawicielem ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Tworzył w I połowie ubiegłego stulecia. Zginął w wypadku samochodowym w 1956 roku w wieku 44 lat.

Podczas tej samej aukcji za 56,1 mln dolarów sprzedano obraz innego amerykańskiego malarza, przedstawiciela pop artu, zmarłego w 1997 roku Roy'a Lichtensteina - _ Woman with Flowered Hat _. To najwyższa cena, jaką osiągnęło dzieło tego artysty.

Za 48,8 mln dolarów zmienił właściciela obraz _ Dustheads _, który w 1982 roku namalował amerykański artysta Jean-Michel Basquiat, przedstawiciel nowego ekspresjonizmu, w którego twórczości silne są wpływy afrykańskie. To rekordowa suma za dzieło tego malarza, znacznie wyższa od spodziewanej.

Basquiat był synem Portorykanki i Haitańczyka. Był pierwszym czarnoskórym malarzem, którego twórczość zyskała uznanie w zachodnim świecie sztuki. Zmarł w 1988 roku w wyniku przedawkowania narkotyku. Miał niespełna 28 lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Ten rynek jest odporny na kryzys Ceny obrazów czy rzeźb pozostają właściwie niezależne od rynków finansowych.
Wielkie znalezisko. Oto nieznany portret... Obraz przechowywany był w magazynie muzeum sztuki w hrabstwie Durham w północno-wschodniej Anglii. Sądzono, że jest kopią.
Oto Cannes jakiego nie znacie Co wspólnego z festiwalem w Cannes ma rozwój faszystowskich reżimów w Europie lat 30.? Kto pierwszy dał się sfotografować paparazzim topless na plaży? Historia festiwalu filmowego w Cannes to nie tylko historia kina.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)