Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA reagują w sprawie inwigilowanego ambasadora

0
Podziel się

Dyplomata twierdzi, że jest nękany przez dziennikarzy rosyjskiej stacji państwowej NTV.

USA reagują w sprawie inwigilowanego ambasadora
(micmol /CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)
bDTXLKgR

Departament stanu USA w rozmowach ze stroną rosyjską wyraził niezadowolenie w związku ze sprawą ambasadora w Moskwie Michaela McFaula. Dyplomata twierdzi, że jest inwigilowany przez dziennikarzy rosyjskiej stacji państwowej NTV.

_ - Od czasu objęcia placówki doszło do incydentów, które wywołały z naszej strony obawy o jego bezpieczeństwo. Jak nakazuje protokół, poruszyliśmy tę sprawę w rozmowie z rządem Rosji _ - oświadczył rzecznik Mark Toner.

Obawy te pojawiły się tym razem w związku ze skargą amerykańskiego ambasadora w Moskwie na bycie inwigilowanym przez dziennikarzy stacji NTV. Dyplomata zasugerował, że jego poczta elektroniczna jest nielegalnie przeglądana, a rozmowy telefoniczne - podsłuchiwane.

bDTXLKgT

McFaul napisał o tym po incydencie przed moskiewską siedzibą Ruchu Praw Człowieka, niezależnej organizacji pozarządowej kierowanej przez legendarnego obrońcę praw człowieka Lwa Ponomariowa. Wczoraj młodzi ludzie, przedstawiający się jako reporterzy NTV, długo nie dawali mu wejść do budynku, zasypując go pytaniami o cel jego wizyty.

_ - Gdziekolwiek się pojawię, NTV już tam jest. Ciekawe, kto im daje mój harmonogram. Nie powiedzieli mi tego. Ciekawe, na ile jest to zgodne z prawem? _ - oświadczył amerykański ambasador.

_ - Szanuję prawo mediów do przebywania w dowolnym miejscu i zadawania dowolnych pytań. Ale czy mają one prawo do czytania mojej korespondencji elektronicznej i podsłuchiwania mojego telefonu? _ - oznajmił.

NTV zaprzecza oskarżeniom dyplomaty. Stacja jest częścią holdingu Gazprom-Media, należącego do kontrolowanego przez państwo koncernu paliwowego Gazprom. Jest znana z atakowania oponentów Władimira Putina, których oskarża o organizowanie antyputinowskich prowokacji i próby wywołania w Rosji pomarańczowej rewolucji. Z kolei Stanom Zjednoczonym zarzuca finansowanie tych wystąpień.

bDTXLKgZ

Państwowe media w Rosji mają McFaulowi za złe, że swoją misję w FR w połowie stycznia tego roku rozpoczął od spotkania z liderami opozycyjnych partii politycznych i szefami niezależnych organizacji pozarządowych.

Krótko po objęciu misji przez McFaula, w kanale pierwszym telewizji publicznej wyemitowano program, w którym określono go jako _ specjalistę od promowania demokracji _, który przybył do Rosji, by _ zorganizować rewolucję _.

McFaul jest głównym pomysłodawcą polityki resetu w stosunkach USA z Rosją.

Czytaj więcej w Money.pl
Tajny układ USA-Rosja? Obama prosił o czas Stany Zjednoczone nie planują żadnych tajnych porozumień z Rosją w kwestii tarczy antyrakietowej w Europie.
Obama się nie boi i zrobi to z Putinem Prezydent USA złożył zaskakującą obietnicę przed nuklearnym szczytem w Seulu.
Kreml: Tego nie załatwiamy przy kieliszku Miedwiediew ponownie zażądał od USA gwarancji prawnych, że amerykański system obrony przeciwrakietowej w Europie nie będzie skierowany przeciwko Rosji.
bDTXLKhu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)