Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Wraca reforma ochrony zdrowia

0
Podziel się:

Po wakacyjnej przerwie Kongres zabiera się do pracy. Służba zdrowia priorytetem.

USA: Wraca reforma ochrony zdrowia
(PAP/EPA)

Po 40-dniowej przerwie wakacyjnej Kongres USA wznawia działalność, rozpoczynając jesienną sesję legislacyjną. Głównym tematem jego prac będzie reforma systemu opieki zdrowotnej.

Projekt ustawy o reformie, opracowany przez demokratyczną większość przy współpracy Białego Domu, napotkał zażarty opór konserwatystów, którzy dominują w kierownictwie Partii Republikańskiej.

W sierpniu zorganizowali oni protesty przeciw reformie na spotkaniach demokratycznych ustawodawców z wyborcami. Poparcie dla rządowego planu spadło, podobnie jak notowania prezydenta Baracka Obamy.
Biały Dom usiłuje przeciągnąć na stronę reformy kilkoro umiarkowanych Republikanów w Senacie, gdzie toczą się negocjacje na jej temat w gronie senatorów z obu partii.

Główną kością niezgody jest zawarta w projekcie ustawy propozycja utworzenia państwowego funduszu ubezpieczeń medycznych, stanowiącego alternatywę dla około 1300 prywatnych towarzystw ubezpieczeniowych, z których korzystają Amerykanie.

Prawica nie chce się na to zgodzić, utrzymując, że faworyzowana najprawdopodobniej przez rząd _ opcja publiczna _ wyparłaby z rynku firmy prywatne, pozbawiając je klientów.

Biały Dom sygnalizował ostatnio gotowość rezygnacji z państwowego funduszu, jeżeli Republikanie poparliby inne istotne przepisy w ustawie o reformie, na przykład większe podatki dla sfinansowania kosztów objęcia ubezpieczeniami wszystkich Amerykanów.

W środę wieczorem Obama w przemówieniu w Kongresie ma wezwać go do szybkiego uchwalenia reformy.

Innym problemem, przed którym staje Kongres, jest rosnący deficyt budżetu i dług publiczny. Tegoroczny deficyt - jak się przewiduje - osiągnie 1,6 biliona dolarów. Na przyszły rok Biały Dom zapowiada na razie deficyt 1,5 bln dolarów.

Do połowy października Senat musi podnieść dozwolony poziom długu powyżej 12 bilionów dolarów. Izba Reprezentantów podniosła już ten próg do 13 bilionów dolarów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)