Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa przepadła, premier węszy spisek

0
Podziel się:

Donald Tusk zarzucił PiS i SLD, że wspólnie chcą zagarnąć stanowiska w mediach publicznych.

Ustawa przepadła, premier węszy spisek
(PAP/Radek Pietruszka)

Ustawa medialna ostatecznie przepadła w Sejmie. Premier Donald Tusk zarzucił SLD i PiS, że porozumiały się w sprawie głosowania po to, by rozdzielić pomiędzy siebie stanowiska w mediach publicznych.

Sejm głosami PiS i Lewicy podtrzymał w piątek weto prezydenta Lecha Kaczyńskiego do nowej ustawy medialnej. Tusk podkreślił, że skutkiem tego porozumienia jest utrzymanie abonamentu, którego zniesienia chciała PO.

_ -To porozumienie między SLD, a PiS, które jeszcze niedawno zdawałoby się nie do wyobrażenia, okazało się tak łatwe, ponieważ obie partie umówiły się na utrzymanie abonamentu po to, aby jednocześnie móc rozdzielić pomiędzy siebie stanowiska i apanaże w mediach publicznych. To porozumienie okrywa złą sławą oba ugrupowania _ - powiedział Tusk.

POSŁUCHAJ PREMIERA DONALDA TUSKA:

(Dźwięk: IAR)

_ _

Premier, pytany, czy będzie trzecie podejście do ustawy medialnej (w dwóch poprzednich było weto prezydenta podtrzymane przez Sejm) odparł, że to pytanie o to, czy w PiS i w SLD znajdzie się wola, aby _ uzdrawiać media publiczne _.

Przedstawienie nowego projektu zapowiedzieli przedstawiciele środowisk twórczych. Miałby ona zakładać powszechną opłatę audiowizualną w wysokości 8 zł miesięcznie, opłacaną podobnie jak składki ZUS przez pracodawców.

_ - Teraz, kiedy nie ma już konkurencyjnej ustawy medialnej, przyjdzie czas na złożenie do Sejmu obywatelskiego projektu. Jest on już gotowy, ale nie chcieliśmy go składać wcześniej, by go nie spalić _ - powiedział prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski.

PiS zaprzecza: Układu nie ma

Tymczasem rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak zapewniał, że nie ma żadnego układu w sprawie mediów publicznych między PiS a Lewicą. Błaszczak ocenił też, że piątkowa decyzja Sejmu jest _ nadzieją dla telewizji publicznej _, bo - jak uzasadnił - będzie mogła ona _ dalej funkcjonować _.

Dodał, że spodziewa się, tego iż obecny p.o. prezes TVP Piotr Farfał _ będzie wymyślał tysiące kruczków prawnych, żeby nie opuścić swojego stanowiska _. - _ Minister skarbu Aleksander Grad będzie go dzielnie wspierał w tej walce _ - powiedział Błaszczak.

Lech Kaczyński zawetował ustawę medialną, argumentując to tym, że nie gwarantuje ona stabilnego finansowanie mediów publicznych. Zdaniem prezydenta, brak takiej gwarancji uniemożliwiłby realizację misji publicznej.

Raport Money.pl
*Ustawa medialna do kosza. Media w finansowej zapaści * Polacy przestali płacić abonament RTV. Dług za ostatnie trzy lata to 3,5 mld zł. Czytaj w Money.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)