Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
niemcy
29.05.2011 15:00

Uwaga na ogórki! Bakteria już w Austrii

Potwierdzono dwa przypadki zatruć pokarmowych spowodowanych EHEC - oba u niemieckich turystów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(andipantz/iStockphoto)

Władze sanitarne Austrii ogłosiły, że wycofują z ponad 30 sklepów ogórki i inne warzywa pochodzące od hiszpańskich dystrybutorów. Skażone hiszpańskie ogórki mogły spowodować serię ciężkich zatruć pokarmowych i śmierć 10 osób w Niemczech.

Według komunikatu agencji do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności (AGES), dwie niemieckie firmy dostarczyły do 33 sklepów w Austrii warzywa pochodzące od dystrybutorów z Andaluzji, skąd - jak się podejrzewa - mogły zostać eksportowane warzywa skażone bakterią EHEC, czyli groźnym szczepem pałeczki okrężnicy Escherichia coli. Wycofano nie tylko ogórki, ale także pomidory i bakłażany pochodzące z tego źródła.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t132102.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/fala;zatruc;w;niemczech;juz;tysiac;chorych,125,0,840573.html) Fala zatruć w Niemczech, już tysiąc chorych
W Austrii potwierdzono dwa przypadki zatruć pokarmowych spowodowanych EHEC - oba u niemieckich turystów. Stan obu tych osób już się poprawia, a jedna z nich w sobotę opuściła szpital - podało austriackie ministerstwo zdrowia.

Dwa przypadki zatrucia wywołanego bakterią EHEC stwierdzono także w Szwajcarii. Instytut ds. higieny i bezpieczeństwa żywności przy uniwersytecie w Zurychu zastrzegł, że do wtorku mają być znane wyniki badań określających precyzyjnie, o jaki typ EHEC chodzi.

W sobotę wieczorem o trzech podejrzanych przypadkach zatruć poinformowały także władze Francji, które zarządziły wycofanie z obiegu podejrzanych ogórków. 25 przypadków zatruć, które mogły być spowodowane tą bakterią, odnotowano ponadto w Szwecji, siedem w Danii, trzy w Wielkiej Brytanii i jeden w Holandii.

Niemiecka minister ds. aprowizacji, rolnictwa i ochrony konsumentów Ilse Aiger poinformowała w rozmowie z niedzielnym wydaniem _ Bilda _, że _ eksperci w Niemczech i Hiszpanii nie byli w stanie ponad wszelką wątpliwość zlokalizować _ źródła zakażenia, dlatego zaleca się ostrożność w przypadku wszystkich nowalijek.

Wczoraj niemieckie władze poinformowały, że liczba ofiar śmiertelnych zakażenia groźną pałeczką okrężnicy wzrosła do dziesięciu. Berliński instytut im. Roberta Kocha potwierdza, że z całą pewnością dwa zgony spowodowane były bakterią EHEC, a analizowanych jest jeszcze osiem przypadków, które prawdopodobnie miały tę samą przyczynę.

Obecność EHEC mikrobiolodzy z Hamburga, w którego okolicach odnotowano najwięcej zachorowań, stwierdzili w ogórkach sałatkowych importowanych z Hiszpanii i sprzedawanych na targu w tym mieście. Władze hiszpańskie podkreślają, że nie można wykluczać, iż ogórki zostały zanieczyszczone w czasie transportu do Niemiec albo już w Niemczech.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t75267.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niemcy;kolejne;zgodny;po;zatruciu;bakteria,186,0,840122.html) Niemcy: Kolejne zgodny po zatruciu bakterią Obecność EHEC stwierdzono na ogórkach sałatkowych z Hiszpanii, sprzedawanych na targu hurtowym w Hamburgu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t132102.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/grozna;bakteria;z;niemiec;nie;grozi;polsce,39,0,839207.html) Groźna bakteria z Niemiec nie grozi Polsce W Niemczech zaraziło się już 600 osób. Władze ostrzegają przed jedzeniem ogórków, sałaty i pomidorów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t85479.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bakteria;ehec;w;hiszpanskich;ogorkach,163,0,839331.html) Bakteria EHEC w hiszpańskich ogórkach Mikrobiolodzy z Hamburskiego Instytutu Higieny wykryli EHEC w trzech próbkach tych warzyw.
Tagi: niemcy, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz