Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Afryce pojawi się nowe państwo?

0
Podziel się:

Chrześcijańskie południe Sudanu może oderwać się od muzułmańskiej północy.

W Afryce pojawi się nowe państwo?
(Radio Nederland Wereldomroep/CC/Flickr)

W niedzielę o 6. rano czasu polskiego na południu Sudanu rozpoczęło sie referendum, które rozstrzygnie czy zdominowane przez chrześcijan i wyznawców animizmu południe oderwie się od muzułmańskiej północy.

Wcześnie rano, tuż po otwarciu lokali wyborczych, głos oddał prezydent południowego Sudanu, Salva Kiir Mayardit. Historyczne referendum może doprowadzić do powstania najmłodszego państwa świata. W głosowaniu, które ma trwać do 15 stycznia, prawie 4 mln zarejestrowanych wyborców może wypowiedzieć się czy chce oderwania regionu od muzułmańskiej północy.

Od 2005 r. zamieszkany przez ok. 8,5 mln ludzi południowy Sudan ze stolicą w Dżubie ma autonomię polityczną. Salva Kiir, który jest jednocześnie wiceprezydentem Sudanu, od dawna popiera oderwanie się południa od północy.

Nad przebiegiem referendum czuwać będzie m.in. ponad 100 obserwatorów i ekspertów z UE, a także drugie tyle z Centrum Cartera. Będzie wśród nich b. prezydent USA Jimmy Carter, b. sekretarz generalny ONZ Kofi Annan, a także Clooney oraz senator John Kerry. Swoich obserwatorów wyślą także inwestujące w sudański sektor naftowy Chiny.

Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi w pierwszej połowie lutego w Chartumie, stolicy Sudanu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t79376.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/maja;rope;wzrost;pkb;dwa;razy;wiekszy,201,0,736201.html) Mają ropę. Wzrost PKB dwa razy większy Trzy lata po odkryciu surowca Ghana rozpoczęła eksploatację pierwszego złoża czarnego złota.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t123986.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/powyborcze;niepokoje;w;wks;granice;zamkniete,212,0,728020.html) Powyborcze niepokoje w WKS. Granice zamknięte Ogłoszono wyniki wyborów prezydenckich. Ale są one kwestionowane.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)