Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Brukseli o zadłużeniu i polityce zagranicznej

0
Podziel się:

W spotkaniu liderów państw Unii weźmie udział premier Donald Tusk.

W Brukseli o zadłużeniu i polityce zagranicznej
(kprm.gov.pl)

Temat polityki zagranicznej UE oraz wzmocnienia zarządzania gospodarczego i dyscypliny budżetowej zdominuje rozpoczynający się dziś w Brukseli posiedzenie Rady Europejskiej. Polskę reprezentuje premier Donald Tusk.

Minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz powiedział, że na szczycie w Brukseli odbędzie się debata o stosunkach zagranicznych UE z jej partnerami oraz dyskusja o zarządzaniu gospodarczym. W ocenie Dowgielewicza nie należy się jednak spodziewać, by na tym szczycie zapadły w tych kwestiach zasadnicze rozstrzygnięcia.

Polityka zagraniczna - dla nas ważny wschód

Minister podkreślił, że - jeśli chodzi o politykę zagraniczną UE - Polska chce _ lepszego, mocniejszego języka w sprawie polityki sąsiedztwa oraz podkreślenia znaczenia, jakie Unia powinna przywiązywać do stosunków z Ukrainą _.

Jak dodał, debata na szczycie w tej kwestii będzie pierwszą dyskusją w sprawie strategii zagranicznej UE.

_ - Na pewno Unia potrzebuje dyskusji o polityce zewnętrznej na tak wysokim szczeblu, ale dyskusja o tym, jak te relacje z najważniejszymi światowymi partnerami powinny przebiegać, jakie powinny być zasady tej współpracy, to wszystko jest w fazie wstępnej _ - powiedział minister.

Obrady nad polityką zewnętrzną UE będą uwzględniały też problemy stabilności i bezpieczeństwa Unii, w tym perspektywy przyjmowania nowych członków. Poruszona ma być kwestia budowania mocnych relacji politycznych i gospodarczych z najsilniejszymi państwami poszczególnych regionów - w tym największymi krajami Azji - Chinami i Indiami.

Na dziś rano - jeszcze przed posiedzeniem Rady Europejskiej - planowane jest spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, z udziałem przewodniczącego Rady Hermana van Rompuya. Podczas tego spotkania premier Słowacji Iveta Radiczova przedstawi priorytety prezydencji Słowacji w Grupie Wyszehradzkiej. Słowacja objęła roczne przewodnictwo 1 lipca.

Dyskusja o zarządzaniu - trzeba powstrzymać kryzys długów

Polska strona chce na spotkaniu omówić wspólną strategię państw naszego regionu, jeśli chodzi o relacje z zewnętrznymi partnerami Unii. Dyskusja o zarządzaniu gospodarczymodbędzie się w trakcie nieformalnego lunchu przywódców państw i szefów rządów.

Walka z kryzysem negatywnie wpłynęła na stan finansów publicznych w wielu państwach członkowskich, przyczyniając się do wzrostu wydatków i ograniczenia dochodów. Głównym zadaniem Grupy jest wypracowanie skutecznych metod walki z tymi zjawiskami - poprzez lepszą koordynację, a także ochronę wspólnego rynku prowadzoną za pomocą bieżących ocen i nadzoru nad sytuacją gospodarczą w poszczególnych państwach.

Zdaniem Dowgielewicza, Rada Europejska na szczycie nie będzie podejmowała żadnych zasadniczych decyzji w sprawie zarządzania gospodarczego. - _ Prawdopodobnie odbędzie się wymiana poglądów, po to, żeby pod koniec października podjąć wiążące decyzje. Taki jest przewidziany kalendarz _ - zaznaczył.

_ - Polska jest za tym, żeby koordynacja działań w zakresie zarządzania gospodarczego obejmowała wszystkie kraje Unii, żeby wytworzyć równe warunki dla wszystkich. Staramy się też o to, żeby zostały uwzględnione wszelkie zobowiązania przyszłościowe związane z długiem publicznym _ - powiedział Dowgielewicz.

Aby powstrzymać kryzys długów, przywódcy UE zgodzili się na czerwcowym szczycie w Brukseli na wzmocnienie zarządzania gospodarczego i dyscypliny budżetowej, w tym na nowe sankcje. Na razie nie będzie instytucjonalizacji eurolandu, a jego szczyty będą zwoływane tylko w razie konieczności. Wzmocnienie zarządzania gospodarczego i dyscypliny budżetowej ma być przesłaniem dla rynków finansowych, że UE jest w stanie zapobiec kryzysowi w kolejnym, po Grecji, kraju euro.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/28/t77340.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/mamy;dwoch;kandydatow;na;szefa;europejskiej;dyplomacji,78,0,674894.html) Mamy dwóch kandydatów na szefa europejskiej dyplomacji Dowgielwicz: Z optymizmem oczekujemy ogłoszenia nominacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t86165.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pan;i;pani;nikt;na;czele;ue,133,0,559237.html) "Pan i pani nikt na czele UE" Nie milkną krytyczne komentarze po wczorajszym wyborze prezydenta UE i szefowej dyplomacji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)