Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W.Brytania: Rząd zmarnował miliardy na szczepionki?

0
Podziel się

Resort zdrowia zamówił 132 mln szczepionek przeciw A(H1N1). Zaszczepiło się 4,25 mln osób.

W.Brytania: Rząd zmarnował miliardy na szczepionki?
(James Gathany/public domain/cdc.gov)
bDYaBNHF

Lobby występujące w obronie interesów podatnika TaxPayers Alliance (TA) oskarża brytyjski rząd o alarmistyczną reakcję w związku z zagrożeniem grypą (/H1N1). Zdaniem TA działania te kosztowały podatnika miliardy funtów, a wynikły z niewłaściwej oceny ryzyka.

Tymczasem rząd zdecydował, że zlikwiduje w najbliższych dniach gorącą linię telefoniczną i portal z poradami, jak postępować w przypadku zarażenia wirusem A(H1N1).

_ - Oczywiście rząd powinien być w pogotowiu na wypadek zagrożeń dla zdrowia publicznego, ale w tym przypadku posunął się za daleko, obciążając podatnika dużym rachunkiem za zakup niepotrzebnych szczepionek _ - powiedział dziennikarzom dyrektor TA Matthew Elliott.

bDYaBNHH

_ -Jest zupełnie niezrozumiałe, że można było podpisać tak wiele dużych kontraktów przy tak niewłaściwym rozpoznaniu zagrożenia _ - dodał.

Brytyjski resort zdrowia zamówił 132 mln szczepionek przeciw nowej grypie, po dwie dla każdego mieszkańca Wysp. Wkrótce okazało się, że jedna szczepionka jest wystarczająca. Stosunkowo łagodny przebieg choroby w ogóle zniechęcił wielu ludzi do szczepień.

Szczepionki zaoferowano 17 mln ludzi z grupy zwiększonego ryzyka (personel szpitalny, kobiety ciężarne, emeryci czy chorzy na cukrzycę)
, ale faktycznie zaszczepiło się tylko 4,25 mln osób.

Rząd brytyjski rozesłał też do wszystkich gospodarstw domowych ulotkę informacyjną o tym, jak w prosty, zdroworozsądkowy sposób wystrzegać się infekcji, zalecającą m.in. mycie rąk i kasłanie w chusteczkę. Ulotka, portal, gorąca linia i plakaty informacyjne pochłonęły ok. 7 mln funtów.

bDYaBNHN

Około 500 mln funtów kosztowało przygotowanie zaplecza na wypadek epidemii, w tym magazynów do przechowywania szczepionek. Rachunku za szczepionki nie ujawniono, ale duży wzrost przychodów i zysku odnotowały w ubiegłym roku obrachunkowym koncerny GSK i AstraZeneca.

bDYaBNIi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)