Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W Bundestagu wrze. Minister popełnił plagiat

0
Podziel się

Karl-Theodor zu Guttenberg przeprosił, ale zarzeka się, że nie kradł treści świadomie.

W Bundestagu wrze. Minister popełnił plagiat
(ec.europa.eu)
bEgSZdgB

Niemiecka opozycja zażądała dymisji szefa resortu obrony, Karla-Theodora zu Guttenberga, w związku z ujawnieniem plagiatu w jego pracy doktorskiej. - _ Kłamca nie może być ministrem i zwierzchnikiem sił zbrojnych _ - apelowali politycy SPD, Zielonych i Lewicy.

Sam minister tłumaczył się z zarzutów na forum Bundestagu. Przyznał, że popełnił poważne błędy, ale nigdy nie oszukiwał świadomie.

_ - Kto na ponad 100 stronach kopiuje cudze teksty, nie popełnia rzemieślniczych błędów, ale w sposób zaplanowany przedstawia cudze idee jako swoje. Ta praca doktorska nie jest pana dziełem. Pan oszukiwał i kłamał _ - powiedział podczas debaty parlamentarnej polityk socjaldemokratycznej SPD Thomas Oppermann.

bEgSZdgD

Jego zdaniem Guttenberg nie może być dłużej autorytetem dla niemieckich żołnierzy. -_ Polityków nie mogą obowiązywać szczególne prawa. To nie do przyjęcia, że kanclerz Angela Merkel postanowiła, iż ten akademicki hochsztapler i kłamca pozostał na stanowisku ministra obrony. Merkel popełniła ciężki błąd. Poświęciła prawdę dla władzy _ - powiedział Oppermann.

Także szef frakcji Zielonych Juergen Trittin oświadczył, że nie wierzy w zapewnienia ministra, iż jego błędy były nieświadomie. _ - Niech pani odwoła zu Guttenberga! _ - apelował do Merkel poseł Zielonych. - _ Kłamcy nie mogą zasiadać w rządzie! _ - wtórował mu Dietmar Bartsch z Lewicy.

Guttenberg oświadczył jednak, że nie poda się do dymisji i w nadchodzących tygodniach zamierza odpowiedzialnie oraz z radością wykonywać obowiązki ministra. Przeprosił jednak za błędy w swej rozprawie doktorskiej i zapewnił, że rozprawa nie jest świadomie popełnionym plagiatem.

_ - Najwyraźniej napisałem pracę doktorską obciążoną poważnymi błędami _ - przyznał Guttenberg. Jak dodał, stanowi to _ zły przykład _. Minister przypomniał, że zwrócił się we wtorek do Uniwersytetu w Bayreuth, gdzie obronił pracę, o odebranie mu tytułu doktora. _ - Tak należy postąpić, gdy popełniło się błędy _ - dodał.

bEgSZdgJ

Jak tłumaczył, błędy te były wynikiem obciążenia obowiązkami związanymi z karierą polityczną, rodziną oraz pracą naukową. _ - Byłem zarozumiały, bo wierzyłem, że poradzę sobie z tą kwadraturą koła i jako młody ojciec rodziny pogodzę polityczną pasję i pracę, wyzwania naukowe i intelektualne _ - przyznał.

W obronie ministra stanęli rządzący chadecy. Hans-Peter Friedrich z bawarskiej CSU zarzucił opozycji, że prowadzi negatywną kampanię przeciwko popularnemu ministrowi, by go _ zniszczyć za każdą cenę _. _ On doskonale wykonuje swoje obowiązki. Żołnierze są po jego stronie _ - powiedział Friedrich.

W zeszłym tygodniu gazeta _ Sueddeutsche Zeitung _ ujawniła, że Guttenberg wykorzystał w swojej pracy doktorskiej dosłowne fragmenty tekstu z innych publikacji, nie podając źródła ich pochodzenia. W poniedziałek minister zapowiedział, że zrzeknie się tytułu doktorskiego. Kanclerz Angela Merkel oświadczyła z kolei, że darzy Guttenberga pełnym zaufaniem i _ powołała go na stanowisko ministra obrony, a nie doradcy naukowego, docenta czy posiadacza tytułu doktorskiego _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t131989.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/guttenberg;zrzeka;sie;tytulu;doktora,186,0,774074.html) Guttenberg zrzeka się tytułu doktora Niemiecki minister obrony jest oskarżany o plagiat w pracy doktorskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t81097.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/highlife/artykul/afera;kopiuj;i;wklej;obciaza;ministra,64,0,773696.html) Afera "kopiuj i wklej" obciąża ministra Minister obrony Niemiec jest pod coraz większą presją opinii publicznej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t131989.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/minister;obrony;oskarzany;o;plagiat,127,0,772735.html) Minister obrony oskarżany o plagiat Zarzut wobec Karla-Theodora zu Guttenberga wysuwa profesor prawa z Bremy.
bEgSZdhe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)