Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
marcinkiewicz
28.10.2005 09:38

W co wierzy premier Marcinkiewicz?

Kazimierz Marcinkiewicz tłumaczy dlaczego jeszcze wierzy w koalicję PiS z PO, zapewnia, że nie zdradził Jana Rokity i mówi, że niezależnie od wszystkiego w poniedziałek przedstawi skład rządu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Money.pl: Dlaczego prezydent dzisiaj podał datę następnych wyborów parlamentarnych?

*Kazimierz Marcinkiewicz: *Prezydent podając datę styczniową opierał się na trzech krokach konstytucyjnych, które mogą się wydarzyć i doprowadzić do wcześniejszych wyborów. Jestem przekonany, że kalendarz wydarzeń, który przedstawiłem, czyli że w poniedziałek przedstawię do zaprzysiężenia Radę Ministrów, a wciągu dwóch tygodni wygłoszę expose i stanę do zatwierdzenia przez parlament, zamknie spekulacje o wyborach.

Money.pl: Czy wierzy Pan, że otrzyma wotum zaufania podczas pierwszego głosowania?

*K.M.: *Jestem człowiekiem wierzącym.

Premier Marcinkiewicz spogląda w niebiosa. Już chyba tylko stamtąd liczy na pomoc.

*Money.pl: Jak Pan sobie wyobraża podjęcie rozmów z PO w sytuacji gdy PiS przegłosowuje w każdej sytuacji PO zarówno w Sejmie jak i Senacie? *

*K.M.: *Mój apel do liderów PO jest skierowany właśnie dlatego, że proponuję rozmowy na temat programu i to zmodyfikowanego. Chcę pokazać, że ten program, który wspólnie uzgodniliśmy w dużej mierze, i który nadal ulega modyfikacjom, jest dla Polski bardzo dobry i wart wspólnej pracy nad nim.

Money.pl: Co to są za ustępstwa programowe i czy możliwe jest dojście za kilka lat do projektu podatku liniowego po stawce uzgodnionej przez koalicję?

*K.M.: *Po wyborach parlamentarnych padły sformułowania liderów PO, że podatek liniowy przegrał. Nie widzę powodów, żeby do niego powracać, ale w naszej propozycji jest obniżenie podatków, uproszczenie ich. Proponujemy także w podatku CIT – podatek jednostopniowy, a w PIT – propozycję, która jest zbliżona do podatku liniowego. Nad propozycjami dotyczącymi VAT-u jeszcze pracujemy.

Money.pl: Pan mówi o programie, jednak Jan Rokita użył sformułowania, że PiS zdradził PO?

*K.M.: *Po wyborach emocje są zawsze na bardzo wysokim poziomie i one powodują, że padają takie, a nie inne słowa. Jestem przekonany, że emocje opadną i będziemy mogli na ten temat spokojnie rozmawiać. Ja wiem, że nie zdradziłem Jana Rokity i koalicji PiS-u i PO.

Money.pl: Czy chce Pan być premierem innej koalicji, czyli PiS-u z LPR, PLS i Samoobrony?

*K.M.: *Na razie jest to wmawiana nam koalicja. Mówiłem wielokrotnie, nie widzę możliwości prowadzenia rozmów na temat koalicji innej jak z PO.

Money.pl: Czy ma Pan plan awaryjny jeśli nie dojdzie jednak do koalicji z Platformą, czy tworzy Pan rząd mniejszościowy?

*K.M.: *Pracuję nad innym rozwiązaniem – to jest oczywiste. W poniedziałek przedstawię skład Rady Ministrów prezydentowi. Ale powtórzę jeszcze raz, nie widzę innej możliwości tworzenia koalicji, jak tylko z PO.

Pytania zadano podczas konferencji prasowej desygnowanego na premiera Kazimierza Marcinkiewicza, notowała: Donata Wancel

Tagi: marcinkiewicz, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz