Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W Libii piekło. Rządowy embraer zabierał także cudzoziemców

0
Podziel się

Jedynie 15 Polaków wróciło rządowym samolotem z Libii. Tylko tylu udało się dostać na lotnisko.

W Libii piekło. Rządowy embraer zabierał także cudzoziemców
(PAP/Leszek Szymański)
bEpynduJ

W nocy o godz. 2.35 wylądował na lotnisku wojskowym w Warszawie rządowy samolot, którym zostali ewakuowani Polacy przebywający w Libii. Do kraju z Trypolisu powróciło 61 osób. Jednak tylko co czwarta z nich to nasz rodak.

Rządowy samolot wystartował z Warszawy do stolicy Libii wczoraj około godz. 14. Miał zabrać około 80 Polaków, którzy zadeklarowali chęć ewakuacji z Libii. Ostatecznie do Polski wróciło tylko 15 rodaków. Reszta pasażerów to obywatele W. Brytanii, Rumunii i Danii.

_ - Samolotem przyleciało 61 osób; ok. 20 osób to Brytyjczycy, 15 to Polacy, mamy 15 obywateli Rumunii i dwóch Danii. W tym momencie te osoby są pod naszą opieką _ - powiedziała rzecznika MSWiA Małgorzata Woźniak.

bEpynduL

Poinformowała, że Polacy, którzy przylecieli rządowym samolotem pochodzą m.in. z Poznania, Lublina i Białegostoku. Zadeklarowali oni, że chcą jak najszybciej wrócić do swoich rodzin.

Rzeczniczka MSWiA oświadczyła, że jej resort zapewnia wszystkim przybyłym nocleg w Warszawie oraz transport. _ - Jesteśmy na to przygotowani i nie wyobrażamy sobie, żeby dzisiaj te osoby były pozbawione noclegu. Jeżeli deklarują, że od razu chcą dotrzeć do swoich rodzin to oczywiście im w tym pomagamy _ - powiedziała Woźniak.

Dlaczego tak mało Polaków wróciło rządowym samolotem do kraju? Woźniak odpowiada, że tylko tylu osobom udało się przedostać na lotnisko w Trypolisie. Dodała, że Polacy opuszczają Libię także samolotami wysłanymi przez inne państwa.

bEpynduR

_ - Na zasadzie wzajemnej pomocy nasi obywatele korzystają z samolotów innych krajów. My również pomagamy obywatelom innych państw, bo wiemy, że sytuacja jest tam bardzo gorąca i wiemy, że te osoby jak najszybciej chcą się stamtąd wydostać _ - zaznaczyła rzeczniczka MSWiA.

Tam jest piekło. Dziękujemy

_ - Chcę bardzo podziękować polskiej ambasadzie za pomoc, gdyż nasz brytyjski rząd nam nie pomógł. Na lotnisku w Trypolisie zostawiliśmy wielu przyjaciół, panuje tam ogromny chaos _ - powiedziała dziennikarzom jedna z Brytyjek, która przyleciała do Warszawy.

- W Libii _ jest koniec świata. Tam jest pogrom i sceny dantejskie. Nie wiem jakim cudem znaleźliśmy się w samolocie _ - powiedział polski ksiądz o. Augustyn Lewandowski z zakonu Trójcy Świętej.

bEpynduS

Jak relacjonował, na lotnisku w stolicy Libii koczują tysiące ludzi, głównie Egipcjanie, próbujący się wydostać za wszelką cenę z tego kraju. _ - Lotnisko jest oblężone; jak oglądał ktoś film "Potop", to tak wyglądała Jasna Góra oblężona przez Szwedów. Nigdy Warszawa nie wydawała mi się tak ładna jak dzisiaj _ - podkreślił.

W Libii od kilku dni trwają zamieszki. Według niektórych informacji mogło zginać tam nawet 2 tys. osób. Oficjalne źródła twierdzą, że nie żyje 242 cywilów i 58 żołnierzy. Agencja AFP zwraca uwagę, że tymczasowe zamknięcie portów i terminali Libii może poważnie zakłócić akcje ewakuacji obywateli, jakie organizują władze różnych krajów. Unia Europejska poinformowała, że w Libii przebywa ok. 10 tys. obywateli UE i że Unia mobilizuje środki, by zapewnić im ewakuację.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/t132533.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaddafi;schowal;sie;w;koszarach;stanie;za;nim;tylko;co;dziesiaty;zolnierz,240,0,776432.html) Kaddafi schował się w koszarach. Stanie za nim tylko co dziesiąty żołnierz Już tysiąc ofiar pochłonęły zamieszki w Libii. kolejne kraje ewakuują swoich obywateli.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t132376.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/armia;ewakuuje;austriakow;z;libii,130,0,775554.html) Armia ewakuuje Austriaków z Libii Po pracowników misji dyplomatycznych i urlopowiczów wysłano samolot Herkules.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/13/t130573.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polacy;o;egipcie;siekiery;i;szabrownicy,94,0,764254.html) Polacy o Egipcie: Siekiery i szabrownicy Samolot PLL LOT z około 100 osobami na pokładzie wylądował na warszawskim lotnisku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t132540.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/piloci;odmowili;zbombardowania;bengazi,187,0,776891.html) Piloci odmówili zbombardowania Bengazi Obaj katapultowali się z samolotu, a maszyna rozbiła się w pobliżu miasta.
bEpyndvm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)