Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W PE zabraknie wyników wyborczych tylko z Polski

0
Podziel się

Żadna polska telewizja nie będzie miała danych, by przesłać je na specjalny wieczór wyborczy.

W PE zabraknie wyników wyborczych tylko z Polski
(PAP/ANP)
bEivNFBx

Parlament Europejski przygotowuje specjalny wieczór wyborczy 7 czerwca, na którym poinformuje o wstępnych wynikach ze wszystkich państw UE. Zabraknie danych jedynie z Polski, bo żadna polska telewizja ani inna instytucja nie zamówiła exit polls (wstępnych wyników) z całego kraju - poinformowano we wtorek w PE.

Tuż po zamknięciu lokali wyborczych około godziny 22.30 w sali plenarnej PE w Brukseli na olbrzymim ekranie opublikowane zostaną pierwsze wyniki głosowań z całej UE w formie tzw. sera camembert (będzie to zebranie danych napływających z mediów i komisji wyborczych z poszczególnych państw UE).

_ - To będzie mieszanina danych exit polls oraz wstępnych dostępnych już wyników z podliczenia głosów. Tylko w przypadku Polski będziemy musieli opierać się na sondażach przedwyborczych _ - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Jacques Nancy odpowiedzialny za przygotowanie wieczoru wyborczego w PE.

bEivNFBz

Jak dodał, dopiero w poniedziałek rano spodziewane są pierwsze wyniki PKW z podliczenia głosów. Natomiast żadna instytucja czy telewizja w Polsce nie zamówiła przeprowadzenia tzw. exit polls, czyli sondaży prowadzonych w czasie wyborów, kiedy osoby wychodzące z lokali wyborczych są pytane, na kogo głosowały.

Żadna z polskich telewizji, która przygotowuje wieczory wyborcze, nie poinformowała dotąd o zamówieniu ogólnokrajowych exit polls.

TVP zapowiada _ szacunkowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego z niektórych, reprezentatywnych okręgów Polski _.

Polsat News nie zlecił własnych sondaży. TVN24 pokaże z kolei zrealizowany dla niej przez instytut badawczy SMG KRC sondaż telefoniczny. Badanie przeprowadzone będzie w trzech miastach: Krakowie, Gdańsku i Warszawie.

bEivNFBF

Na podstawie exit polls podaje się pierwsze, przybliżone wyniki wyborów zaraz po zamknięciu lokali wyborczych, przed oficjalnymi wynikami podawanymi przez komisje wyborcze. Sondaże takie są zazwyczaj przeprowadzane przez prywatne firmy medialne, jak gazety i telewizje.

PE przygotował się na przyjęcie w wieczór wyborczy kilkuset dziennikarzy i 70 stacji telewizyjnych. Niemal całe trzecie piętro budynku PE w Brukseli, gdzie mieści się sala plenarna, przekształcone zostanie w centrum medialne, z którego nadawane będą debaty i obsługiwane ekipy telewizyjne i radiowe.

bEivNFCa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)