Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Polsce jest źle. Zwłaszcza w szpitalach

0
Podziel się:

Takie są uwagi NIK o stanie państwa, zawarte w sprawozdaniu za rok 2010.

W Polsce jest źle. Zwłaszcza w szpitalach
(thelinke/iStockphoto)

Niewystarczająca dostępność świadczeń medycznych, brak lokali socjalnych i mieszkań chronionych, zaniedbania w modernizacji dróg, opóźnienia we wprowadzaniu ogólnopolskiego numeru alarmowego 112 - to uwagi NIK o stanie państwa, zawarte w sprawozdaniu za rok 2010.

W roku 2010 przeprowadzono 180 kontroli planowych i 105 kontroli doraźnych. Dotyczyły m.in. wykonania budżetu, a także systemu opieki zdrowotnej, stanu dróg, lokali socjalnych, wprowadzenia numeru alarmowego 112.

Z ustaleń NIK wynika, że system publicznej opieki zdrowotnej jest _ niewydolny, niespójny, mało efektywny _. _ Choć zakończone w 2010 r. kontrole NIK mogły z przyczyn oczywistych objąć niektóre tylko problemy i zagadnienia związane z jego funkcjonowaniem, ujawniły liczne mankamenty w sferze organizacyjnej i funkcjonalnej _ - napisała NIK w sprawozdaniu.

W ocenie Izby dostępność świadczeń medycznych jest nadal niewystarczająca, brakuje też lekarzy i średniego personelu. Publiczne zoz-y nie dbają o sprzęt i specjalistyczną aparaturę medyczną.

Rektorzy uczelni medycznych zbyt rzadko i pobieżnie kontrolowali podległe im szpitale kliniczne. W rezultacie nie przestrzegały one dyscypliny finansowej, przy zakupie sprzętu medycznego i leków występowały poważne nieprawidłowości, a kontakty tych szpitali z producentami i dostawcami leków oraz podmiotami sponsorującymi badania kliniczne budziły - w ocenie NIK - wątpliwości natury finansowej, prawnej i etycznej.

NIK ujawniła też - jak przypomina w sprawozdaniu - _ liczne przypadki zaniedbywania obowiązków przez organy i jednostki odpowiedzialne za stan tras komunikacyjnych, mostów oraz organizację ruchu _. W ocenie NIK przy braku wystarczających finansów na modernizację i utrzymanie dróg _ stwarza to sytuację zagrażającą bezpieczeństwu podróżujących _.

Z ustaleń Izby wynika także, że organy państwa _ w sposób zróżnicowany wykonywały swoje funkcje nadzorcze i kontrolne _. I tak _ minister środowiska, zobowiązany do nadzoru nad gospodarką zasobami naturalnymi (...) zbyt liberalnie traktował niezgodne z jej zasadami praktyki przedsiębiorców górniczych _.

W ocenie NIK nie funkcjonował poprawnie nadzór geodezyjny i kartograficzny. Prezes Urzędu Transportu Kolejowego _ wykonywał opieszale swoje obowiązki związane m.in. z wydawaniem certyfikatów bezpieczeństwa, świadectw dopuszczenia do eksploatacji typu budowli i urządzeń związanych z ruchem kolejowym oraz typu pojazdu kolejowego, wskutek czego część przedsiębiorców, nie mogąc się doczekać wymaganych dokumentów, w świetle prawa prowadziła działalność gospodarczą nielegalnie _.

NA DRUGIEJ STRONIE CZYTAJ O ZANIEDBANIACH W RATOWNICTWIE

Zastrzeżenia Izby budziło także funkcjonowanie systemu ratownictwa wodnego; brak spójnej koncepcji i strategii; integracji systemów alarmowych różnych służb i brak wspólnego kanału radiowego organizacji i służb ratowniczych. NIK zwróciła też uwagę na _ wieloletnią zwłokę we wprowadzaniu ogólnoeuropejskiego numeru alarmowego 112, umożliwiającego służbom ratunkowym szybkie zlokalizowanie osób wzywających pomocy _.

NIK krytycznie oceniła także gospodarkę odpadami komunalnymi; gminne regulaminy utrzymania czystości były przygotowywane opieszale i zawierały ustalenia świadczące o nieznajomości podstawowych przepisów. Nie wdrażano przyjętych postanowień, wskutek czego 90 proc. odpadów komunalnych trafiało na składowiska.

Według NIK nie poprawiła się sytuacja mieszkaniowa najuboższych. _ Nie widać też oznak, by podejmowane były kroki mogące przynieść w najbliższej przyszłości radykalną zmianę. Szacowana na 1,5 mln lokali luka między potrzebami a krajowym zasobem mieszkaniowym jest szczególnie dotkliwie odczuwana przez osoby o niskich dochodach _ - stwierdziła NIK.

Oceniła, że nie sprawdziły się w praktyce towarzystwa budownictwa społecznego, gdyż _ te mieszkania są na ogół i tak niedostępne dla większości osób gorzej sytuowanych z powodu wysokich czynszów _. Również - jak zaznaczyła - gminy w niewielkim jedynie stopniu wywiązywały się z obowiązku zapewnienia uprawnionym mieszkańcom lokali socjalnych i mieszkań chronionych.

NIK przekazała w 2010 roku 208 zawiadomień do policji i prokuratury. Najczęściej dotyczyły one poświadczenia nieprawdy w dokumentach lub fałszowania dokumentów, a także przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego działającego na szkodę interesu publicznego lub prywatnego. Przekazano też 259 zawiadomień rzecznikom dyscypliny finansów publicznych w sprawie 465 przypadków podejrzenia naruszenia tej dyscypliny. Dotyczyły one m.in. wydawania środków publicznych bez upoważnienia, nieprzekazania do budżetu należności dla Skarbu Państwa, przekazania ich w niepełnej wysokości lub po terminie.

W informacjach o wynikach kontroli NIK przedstawiła 71 wniosków de lege ferenda (o zmianę prawa). W ubiegłym roku ujawnione finansowe lub sprawozdawcze skutki nieprawidłowości NIK szacuje na 15,8 mld zł, uzyskano korzyści finansowe w wysokości 741 mln zł.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t49376.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/skontrolowali;jak;rzad;realizuje;budzet,39,0,852775.html) Skontrolowali jak rząd realizuje budżet NIK ostrzega jednak, że dalsze pogłębienie nierównowagi sektora publicznego, odbije się na wzroście gospodarczym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t141329.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nik;stadiony;beda;gotowe;ale;euro;2012;jest;zagrozone,92,0,846172.html) NIK: Stadiony będą gotowe, ale Euro 2012 jest zagrożone Przed mistrzostwami nie uda się ukończyć kolejnych 14 odcinków dróg o łącznej długości ponad 400 kilometrów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t111861.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nik;kontroluje;pomoc;dla;powodzian,85,0,818005.html) NIK kontroluje pomoc dla powodzian Najwyższa Izba Kontroli we Wrocławiu sprawdza jak skutecznie udzielano pomocy poszkodowanym w wyniku powodzi występujących w 2010 r. w całej Polsce.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)